O królowaniu

Tłumaczenie: Mateusz Matyszkowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka myśli filozoficznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
De regno
83-60125-60-0
filozofia i etyka
Damian

Traktat „O królowaniu” („De regno”) św. Tomasza z Akwinu jest jednym z najważniejszych tekstów w historii myśli politycznej. Akwinata rozwija w nim podstawową problematykę polityczną – od społecznej natury człowieka, przez ocenę różnych systemów rządzenia, aż do opisu osobowości władcy. Przedstawiamy polskiemu czytelnikowi nowe tłumaczenie pierwszych piętnastu rozdziałów tego dzieła wraz ze...

Przedstawiamy polskiemu czytelnikowi nowe tłumaczenie pierwszych piętnastu rozdziałów tego dzieła wraz ze szczegółowymi komentarzami Mateusza Matyszkowicza (Uniwersytet Jagielloński).

źródło opisu: Ośrodek Mysli Politycznej 2006

źródło okładki: Ośrodek Mysli Politycznej 2006

Łukasz Lelonek | 2013-02-14
Przeczytana: 07 lutego 2013

Traktat De Regno św. Tomasza z Akwinu jest dziełem wartym przeczytania. Wizja doktora Kościoła na sprawy stricte świeckie i przyziemne (choć i tu dopatruje się eschatologicznej roli Króla) jest na pewno ciekawa.

Na kilka zdań zasługuje wydanie tego traktatu przez Ośrodek Myśli Politycznej. Pierwsza część książki to traktat opublikowany w wersji oryginalnej (łacina) i przetłumaczonej na język polski.
Druga (znacznie obszerniejsza) część to komentarze dokonane przez Mateusza Matyszkowicza, który rozbiera każdy rozdział i rozważa ich znaczenie odnosząc do wiedzy innych dzieł św. Tomasza jak i innych autorów, znanych Akwinacie. Komentarze to duża pomoc w rozumieniu tekstu. Gdyby nie one, wiele zdań pominąłbym bez świadomości, jakie znaczenie w sobie niosły. Komentarze w dziełach czasów minionych to bardzo dobra praktyka.

Jedna uwaga dotycząca edytorskiego zagadnienia. Marginesy wewnętrzne mogłyby być spokojnie o 10mm większe. Tekst podczas normalnego czytania lubi się chować w...

Tomasz | 2018-03-09
Przeczytana: 21 listopada 2017