Zarys historii gospodarczej XIX i XX w.

Wydawnictwo: EFEKT
83-87338-14-1
gospodarka, historia
historia
Dominik

Niniejsza książka, skierowana do słuchaczy studiów ekonomicznych, historycznych i prawniczych, jest propozycją podręcznika akademickiego integrującego dzieje gospodarcze świata i Polski. Przełamuje powszechną dotychczas praktykę oddzielnego prezentowania historii gospodarczej powszechnej oraz historii gospodarczej Polski.

źródło opisu: Okładka

Darya | 2013-02-11
Przeczytana: luty 2013

Mam dość mieszane uczucia do tej książki. Z jednej strony mam jej dużo do zarzucenia, przede wszystkim w kwestii chronologii i nagłówków, a konkretnie ich braku - przez to książka jest nieprzejrzysta i przynajmniej mi przeszkadzało, gdy w tym samym rozdziale omawia się rozwój zjawiska przez kilka dziesięciolecia, a potem wraca się do jakieś daty i omawia coś innego. Miałam też kilka uwag, co do użytych sformułowań (głównie szczegóły jak użycie przymiotnika "haniebne" przy rozbiorach Polski, nie rozwijając myśli, pisanie "Austria" gdy już istniały Austro-Węgry itp.). Z drugiej strony, jak na dość trudną tematykę jaką jest historia gospodarcza, czytało się stosunkowo dobrze i dużo zapamiętałam. Szczególnie ucieszył mnie też obszerny opis bloku wschodniego po II wojnie światowej (choć mam wrażenia, że rozdział 1973-1989 był robiony po łebkach, a przynajmniej był dużo krótszy niż wcześniejszy).
Na razie za mało czytałam z historii gospodarczej, by ocenić czy ta książka dobrze omawia...

Damian Ołtarzewski | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016