Zgłosuj na książki roku 2017

Gospodarka w PRL

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Janusz Kaliński, Gospodarka w PRL, Warszawa 2012, 124 s. (seria „39/89”, t. 3) Książka rzetelnie prezentuje obraz polskiej gospodarki w latach 1944–1989. Konsekwentnie zrealizowany układ problemowy przybliża czytelnikowi następujące kwestie: system gospodarki centralnie planowanej i zarządzanej, politykę ekonomiczną podporządkowaną nierealnej doktrynie, tzw. socjalistycznej industrializacji,...

Janusz Kaliński, Gospodarka w PRL, Warszawa 2012, 124 s. (seria „39/89”, t. 3)

Książka rzetelnie prezentuje obraz polskiej gospodarki w latach 1944–1989. Konsekwentnie zrealizowany układ problemowy przybliża czytelnikowi następujące kwestie: system gospodarki centralnie planowanej i zarządzanej, politykę ekonomiczną podporządkowaną nierealnej doktrynie, tzw. socjalistycznej industrializacji, problemy rolnictwa, zdominowane przez Związek Radziecki stosunki gospodarcze z zagranicą, zastąpienie handlu rozdzielnictwem, ułomność pieniądza oraz warunki bytowe ludności, będące źródłem kryzysów społeczno-ekonomicznych. W zakończeniu książki przedstawiono wady strukturalne i negatywne konsekwencje społeczne „gospodarki centralnie kierowanej… na manowce”, z uwzględnieniem porównań międzynarodowych.

Prof. dr hab. Janusz Kaliński (1942 r.) profesor zwyczajny w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesor nadzwyczajny na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w najnowszej historii gospodarczej. Z okresu Polski Ludowej opublikował m.in.: Historia gospodarcza XIX i XX wieku (2008), Historia gospodarcza Polski Ludowej (2005), Gospodarka Polski w latach 1944–1989. Przemiany strukturalne (1995), Polityka gospodarcza Polski w latach 1948–1956 (1987), Plan Odbudowy Gospodarczej 1947–1949 (1977), Bitwa o handel 1947–1948 (1970).

W serii „39/89” ukazują się popularnonaukowe opracowania historyczne dotyczące wydarzeń i tematów istotnych dla tego – najdramatyczniejszego w dziejach Polski – półwiecza. Seria została przygotowana z myślą o licealistach, studentach i wszystkich miłośnikach historii najnowszej.

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12992,Gospodarka-w-PRL.html

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12992,Gospodarka-w-PRL.html

Mateusz Krząkała | 2017-04-18
Na półkach