Szamanizm i Węgrzy

8320708583
Węgry, szamanizm, wierzenia
historia
anna

"W przedstawionej pracy — prócz potraktowanego raczej szkicowo zagadnienia pochodzenia Węgrów — starałem się przede wszystkim dać czytelnikowi polskiemu wyobrażenie o tym, co składało się na kulturę duchową Prawęgrów, czyli o szamanizmie syberyjskim oraz jego reliktach w kulturze węgierskiej na podstawie dostępnych mi aktualnie publikacji w językach obcych".

źródło opisu: fragment wstępu

źródło okładki: skan własny

Jeśli ktoś spodziewa się znaleźć tu informacje o szamanizmie na Węgrzech to może srodze się zawieść. Tak naprawdę nie wiem o czym jest ta książka. Trochę o wędrówce ludów będących protoplastami dzisiejszych Węgrów, trochę podań i kronik o Węgrach (często pozostawionych bez jakiegokolwiek komentarza) i na koniec trochę o szamanizmie syberyjskim (tutaj jednak brak było porównań do tego jak ten szamanizm wyglądał po wyjściu z nieprzyjaznej Syberii). Wskutek tego każdy z tematów został "liźnięty" bardzo powierzchownie i po lekturze zostaje rozczarowanie. plus za fragmenty pieśni i podań ludów Syberii

Thomas | 2012-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

O samym szamaniźmie u Węgrów bardzo mało. Mimo, że autor podkreśla, że brakuje mu warsztatu naukowego praca prosi się o przypisy. Bardzo ciekawe fragmenty pieśni jakuckich, podań ludowych z Syberii, niestety ze względu na brak przypisów i skromną bibliografię ciężko zweryfikować ich prawdziwość.

Papitapapta | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Mitologia, 2016