Nad Mazowsza równiną otwartą

Wydawnictwo: Arkady
wiersze, poematy, Mazowsze
poezja
Marysieńka

Zbiór wierszy jednego z największych polskich poetów, teraz już trochę zapomnianego i niestety kojarzonego głównie z różnymi państwowymi uroczystościami i wierszem "Bagnet na broń".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marysieńka | 2012-02-21

"Nad Mazowsza równiną otwartą" to zbiór cudownych wierszy Władysława Broniewskiego, ilustrowany czarno-białymi fotografiami Henryka Hermanowicza i opatrzony wstępem Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego.
Zawsze lubiłam poezję tego autora, bez względu na to, czy były to wiersze o tematyce wojennej, żołnierskiej czy opiewające piękno polskiej ziemi. W tym zbiorze jak wskazuje sam tytuł zebrane tu wiersze opisują Mazowsze a fotografie p.Hermanowicza dopełniają tylko ten opis...
fragment poematu Wisła
"O tej ziemi z trudnościa piszę,
tak bardzo ją kocham,
echem serca usłyszę,
jak dęby olchom,
jak olchy jarzębinom,
jak jarzębiny bukom,
jak buki falom, co Wisłą płyną,
powiedzą, co mówię wnukom.
Uczyli mnie polskiej mowy
ludzie stąd.