Niemiecki system bankowy. Wnioski dla Polski

Wydawnictwo: Twigger
biznes, finanse

Seria: Biblioteka bankowcaBanki, banki ponad wszystko... Powyższą, nieco prowokacyjną metaforę bez wątpienia można odnieść zwłaszcza do niemieckiego systemu bankowego. Praktycznie w żadnym innym kraju na świecie bankowość nie odegrała i nie odgrywa nadal takiej roli, jak w Niemczech. Sektor bankowy od wielu dziesięcioleci zajmuje specjalne miejsce w gospodarce Niemiec, stanowiąc fenomen godny ciągłego obserwowania i analizowania z różnych punktów widzenia. Rangi takich opisów i ocen nie sposób przecenić również z polskiego punktu widzenia, zwłaszcza w przededniu wejścia w struktury Unii Europejskiej, w której pozycja Niemiec była, jest i będzie najważniejsza. Zasadniczym celem książki jest ukazanie z konieczności w zarysie ewolucji niemieckiej bankowości w ostatnich dziesięcioleciach, głównie od drugiej połowy XIX wieku aż do początku obecnego stulecia. Naturalnie w centrum uwagi znajdują się tendencje mające miejsce w ostatnich latach. Problematyka przemian strukturalnych i instytucjonalnych w bankowości jest stale aktualna, zmiany następują bowiem ustawicznie. Niemiecka bankowość, podobnie zresztą jak i bankowość w Polsce, była, jest i będzie permanentnym placem budowy.Książka adresowana jest do tysięcy polskich bankierów i bankowców zainteresowanych stanem i perspektywami niemieckiej bankowości, ponadto do społeczności akademickiej polskich uczelni ekonomicznych, last but not least do studentów.dr Andrzej Olechowski

ifia | 2010-07-05