Kobieta w lustrze

Okładka książki Kobieta w lustrze
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La Femme au miroir
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2012-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-20
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324016792
Tłumacz:
Łukasz Müller
Tagi:
literatura francuska Łukasz Müller literatura kobieca kobieta konwenanse

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Trzy kobiety przed lustrem



1580 36 104

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
2391 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
43
26

Na półkach: ,

Trzy bohaterki, trzy różne epoki, trzy odmienne historie.
Średniowieczną mistyczkę, zwolenniczkę psychoanalizy z przełomu XIX i XX w. oraz współczesną aktorkę coś jednak łączy. Małżeństwo i rodzenie dzieci nie jest celem ich życia. A co jest? Nie jest łatwo odkryć swoje przeznaczenie, w społeczeństwie, które nie dostarcza żadnych wzorców kobietom odrzucającym rolę żony i matki. Może nawet nie odrzucającym, a jedynie nie potrafiącym się do niej dostosować, zredukować całego swojego jestestwa do funkcji seksualno-prokreacyjnych.
Bohaterki czują się inne, ale na życzliwość otocznia nie może liczyć żadna z nich. Represyjne społeczeństwo raczej zmiażdży jednostki próbujące wyłamać się z utartego schematu, niż pozwoli im na inność. Poszukują swojej drogi na ślepo, wiedzione instynktem, zdane na łaskę przypadku i ludzi. Buntują się przeciwko zastanemu porządkowi, ale to bunt słaby, łagodny – raczej agresja skierowana przeciwko sobie niż przemyślana strategia obrony własnego stanowiska. To nie są wojowniczki, to kobiety, które z największym heroizmem próbują być sobą – mimo wysokiej ceny jaką przychodzi im za to zapłacić.
Jedna z pierwszych scen książki przedstawia kobietę (Idę), przeglądającą się w dwóch lustrach. Po raz pierwszy zauważa ona liszaj szpecący jej kark. Scena jest znacząca. Ida, kobieta, która cel swojego życia widzi w zdobyciu mężczyzny, będzie zajadle zwalczała jedną z głównych bohaterek, mistyczkę Anne. To obraz społeczeństwa, przesyconego nienawiścią do tych, którzy nie chcą żyć według jego reguł i które nie jest w stanie dostrzec swoich własnych wad.
Ten obraz powiela się bez końca – jak odbicie w dwóch lustrach – we wszystkich epokach, w kolejnych pokoleniach kobiet.
A jednak pesymizm nie jest w duchu Schmitta. Autor sugeruje, że z tej sytuacji jest wyjście. Trzy bohaterki, które nigdy się nie spotkały, korespondują ze sobą. Pierwsza z nich pisze wiersze, które jak listy docierają do drugiej. Ten tomik zatytułowany „Zwierciadło niewidzialności” będzie lustrem, w którym przejrzy się kolejna bohaterka. Ta z kolei pozostawi tropy, dla „siostrzanej duszy” żyjącej sto lat później. Więź stworzona mimo dzielących je stuleci stanie się drogowskazem.
Książka jest bardzo starannie, precyzyjnie skomponowana, ale zawiera też pewne elementy kiczu – choćby scena, w której średniowieczna mistyczka kąpie się w rzece przy blasku księżyca w towarzystwie wilka.
Schmittowi nie udało się też uniknąć stereotypów dotyczących kobiet. Właściwie wszystkie trzy bohaterki są ucieleśnieniem wyidealizowanej kobiecości: delikatne, łagodne, bierne, pozbawione woli walki.
idg
Całość recenzji na: http://kawiarniaksiezyc.wordpress.com/2012/03/09/eric-emmanuel-schmitt-%E2%80%9Ekobieta-w-lustrze/

Trzy bohaterki, trzy różne epoki, trzy odmienne historie.

Średniowieczną mistyczkę, zwolenniczkę psychoanalizy z przełomu XIX i XX w. oraz współczesną aktorkę coś jednak łączy. Małżeństwo i rodzenie dzieci nie jest celem ich życia. A co jest? Nie jest łatwo odkryć swoje przeznaczenie, w społeczeństwie, które nie dostarcza żadnych wzorców kobietom odrzucającym rolę żony i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 587
  • Chcę przeczytać
    2 585
  • Posiadam
    1 013
  • Ulubione
    158
  • Teraz czytam
    130
  • Chcę w prezencie
    55
  • 2012
    51
  • 2013
    48
  • 2014
    38
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    27

Cytaty

Więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kobieta w lustrze Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kobieta w lustrze Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Kobieta w lustrze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także