poezja
Bogusia Sz

„Biała lokomotywa” to kolekcjonerskie wydawnictwo, dokumentujące twórczość i przyjaźń legendarnego tandemu Stachura-Satanowski, który w latach 70. XX wieku wyznaczył osobny nurt poezji śpiewanej – refleksyjnej, niełatwej w interpretacji, atrakcyjnej jako wyzwanie aktorskie i stanowiącej dobry materiał na widowisko teatralne. To rozpisana na głosy męska opowieść wzbogacona o bezcenną, po raz pierwszy publikowaną, korespondencję Edwarda Stachury do Jerzego Satanowskiego: listy i kartki pocztowe z podróży, które biografom i miłośnikom poety dają możliwość odkrywania go na nowo. A wszystko to w oprawie obrazów Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, nadającym temu wydawnictwu wyjątkowego klimatu.

źródło opisu: http://www.mtj.pl

źródło okładki: http://www.mtj.pl

Mateusz | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

"Przeszedł mnie chłód, jak to przed świtem.
I on mnie poruszył. Na pewno na pierwszym
miejscu jest jedna rzecz, którą moje
ciało zna na wylot: chłód. Więc chłód mnie
poruszył, mówię, ale chyba trochę dudnienie
dalekie pociągu. Nieraz poruszył mnie chłód.
Stąd go znam na wylot, ale też nieraz
poruszył mnie bliski czy daleki zew pociągu.
Niejeden raz. Więc gdy zegar wybił w ciszy
piątą ranną godzinę, dwa wydarzenia zlały
się: przeszedł mnie chłód i daleko zadudnił
pociąg. I stało się trzecie: ruszyłem
naprzód."

Apolinary | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Oceniam książkę, szczególnie opowieść Satanowskiego o znajomości ze Stachurą, ilustrowana listami poety (zawierają one też wczesne wersje kilku tekstów!) i świetną grafiką.

Sama dołączona do książki płyta (i jej pozbawiona recytacji kopia) wraz z aranżacjami jest zbyt "na galowo", brzmi trochę jak muzyka z teatrzyku dla dzieci, wykonaniom brakuje energii i nie ratuje tego fenomenalny i jak zawsze śpiewający sercem Mirek Czyżykiewicz - jego głos tonie w zalewie odgrywanych z nut instrumentów.

W tym kontekście niesmaczne jest utyskiwanie Satanowskiego we wstępie do wydawnictwa na folkowo aranżowane piosenki Stachury, które jego zdaniem nie oddają prawdy, w przeciwieństwie rzecz jasna do tego, co proponuje on sam. Argument stanowić ma brak zainteresowania poety folklorem innym niż południowoamerykański. To bardzo intelektualny sposób myślenia o tym, co na jaką oprawę zasługuje, ale cóż - takie są też kompozycje Satanowskiego - intelektualne, dosłowne (np. meksykański styl...

Bella | 2017-06-27
Aleksandra | 2016-10-07