Nowy wspaniały Irak

Okładka książki Nowy wspaniały Irak
Mariusz Zawadzki Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Terra incognita
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377476581
Tagi:
Irak Irakijczycy Bliski Wschód okupacja reportaż świat arabski wojna
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Agnologmat Krzysztof Kałuszka, Marcin Palmąka, Mariusz Zawadzki
Ocena 0,0
Agnologmat Krzysztof Kałuszka,...
Okładka książki Znak nr 821 / 2023 Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Marcin Jarząbek, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Bartłomiej Majzel, Anna Mateja, Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Radek Rak, Agata Sikora, Ola Szmida, Maciej Topolski, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Mariusz Zawadzki
Ocena 8,3
Znak nr 821 / ... Diana Dąbrowska, Ka...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (11) / grudzień 2013 Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Jonathan Franzen, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Wojciech Orliński, Walerij Paniuszkin, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Marcin Sendecki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Mariusz Zawadzki
Ocena 6,2
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Ste...
Okładka książki Fest - Antologia komiksów z województwa śląskiego. Gabriela Becla, Artur Chochowski, Michał Chojnacki, Dagmara Darsicka, Damian Dideńko, Paweł Garwol, Daniel Gizicki, Krzysztof Kałuszka, Tomasz Kontny, Paweł Ligenza, Roman Lipczyński, Grzegorz Mitas, Grzegorz Nita, Marcin Palmąka, Marcin Paruzel, Grzegorz Pawlak, Mikołaj Ratka, Mariusz Szaliński, Zbigniew Tomecki, Piotr Tondos, Marek Turek, Katarzyna Witerscheim, Maciej Wołosz, Mariusz Zawadzki
Ocena 5,3
Fest - Antolog... Gabriela Becla, Art...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
163 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3769
950

Na półkach: , , , ,

Irak w latach 2003-2011 nakreślony spostrzeżeniami i gładkim stylem Mariusza Zawadzkiego, to świetna reporterska robota. Mimo iż każdy dokument winien zachować obiektywizm w prezentowaniu sytuacji, to u Zawadzkiego wręcz zadziwia konkret i jasność w kreśleniu tak historycznych zdarzeń budujących obraz Bagdadu, jak i analiza bieżących wydarzeń w kontekście amerykańskiej inwazji.
Treść "Nowego wspaniałego Iraku" odwołuje się do rysu historycznego tego stosunkowo młodego kraju, ale tworzonego przez ludność o ugruntowanej pozycji kulturowo-społecznej budowanej przez setki lat i wciąż nie zrozumiałej przez Zachód arabskich wartości. Autor idzie też śladem Kurdów i złożonego procesu przemian, jakie są ich udziałem i opowiada o tym, jak znajdują się pośród konfliktu między sunnitami, a szyitami w kraju, gdzie przychodzi im żyć, a który do końca nie mogą nazwać swoim.
Dziennikarz przybliżył nie tylko idee zaprowadzenia demokratycznych rządów w państwie arabskim, ale przy okazji ujawnił czynniki skazujące projekt na niepowodzenie. Odmienna kultura, przedkładanie różnych wartości i niezrozumienie panujących zasad na Bliskim Wschodzie, a chęć "podarowania" nowego praworządnego systemu nie szły z sobą w parze. Pokazuje jak toczy się życie w okupowanych rejonach, codzienność pośród wybuchów bomb i ulicznych strzelanek, gdzie z czasem dochodzi już nie tyle do porwań cudzoziemców, ale i rodzimych lekarzy, prawników, bądź ich rodzin dla zysku. Przenosząc się z Zawadzkim na ulice Bagdadu i odczujemy ogromny dyskomfort śledząc tamtejszą sytuację, mimo iż egzystujemy w bezpiecznej rzeczywistości swoich czterech ścian.

Zawadzki porusza się na obcym terenie u boku miejscowego tłumacza i przewodnika w jednej osobie lub mając zapewnione towarzystwo żołnierzy, z którymi czasem rusza na akcje, innym razem dowiaduje się nowinek na zapleczu bazy wojskowej. Jedno jest pewne: wydarzenia, jakie mają miejsce w zdestabilizowanym obszarze są trudniejsze do ogarnięcia przez wojskowych, niż te, z którymi przyszłoby im się zmierzyć na otwartym polu bitwy. Wojna rządzi się jasnymi zasadami, gdzie wroga łatwo rozpoznać po mundurze, natomiast podczas nieregularnych starć w irakijskich miastach trudno ocenić, kto jest zamachowcem i na czyje życie nastaje. Brak jasnych reguł wyklucza jednoznaczność działań amerykańskich wojsk, a brak znajomości realiów rządzących arabskim narodem doprowadza do jeszcze większych konfliktów.

Irak jaki poznajemy dzięki Zawadzkiemu, to moment największych zmian: wdrażanie nowego systemu przez siły amerykańskie, najbardziej znaczące, krwawe starcia w Falludży, czas pierwszych wolnych wyborów (stycz.2005), to okres chaosu doprowadzający do wojny domowej, która od środka rozrywa naród i doprowadza do masakr między sunnitami, a szyitami. To w końcu powstanie organizacji bez centralnej władzy, z autonomicznymi sekcjami zwanymi Al-Qaeda oraz powołanie do życia, na zasadzie kontry, bojówek Przebudzenia.

To co zasługuje na podkreślenie, to rzetelność dziennikarska i brak faworyzowania jakiejkolwiek ze stron. Nawet wtedy, gdy są ujawniane znaczące wpadki, czy to po stronie amerykańskiej, czy irakijskiej dziennikarz daleki jest od narzucania zdecydowanego stanowiska. Woli pewne kwestie oblec w ironię i oddać pod osąd czytelnika.
Uważam,że bez tej książki trudno zrozumieć pewne kwestie związane z wojną iracką i przemianami na Bliskim Wschodzie. Przynajmniej mnie wiele tłumaczy i zwraca uwagę na niuanse, bez których trudno zbudować całość i pojąć każdy aspekt sytuacji, która zmienia się w oka mgnieniu i oddziałuje na obecną sytuację na świecie.

Irak w latach 2003-2011 nakreślony spostrzeżeniami i gładkim stylem Mariusza Zawadzkiego, to świetna reporterska robota. Mimo iż każdy dokument winien zachować obiektywizm w prezentowaniu sytuacji, to u Zawadzkiego wręcz zadziwia konkret i jasność w kreśleniu tak historycznych zdarzeń budujących obraz Bagdadu, jak i analiza bieżących wydarzeń w kontekście amerykańskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    380
  • Przeczytane
    194
  • Posiadam
    81
  • Reportaż
    12
  • Ulubione
    11
  • Teraz czytam
    9
  • Literatura faktu
    7
  • Bliski Wschód
    7
  • Irak
    6
  • Chcę w prezencie
    5

Cytaty

Więcej
Mariusz Zawadzki Nowy wspaniały Irak Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także