Legendy naszych czasów

Légendes d'aujourd'hui
mistrzowie komiksu
komiksy
Marcin Badtke

Historie utrzymane w konwencji political fiction, nierzadko ocierające się o fantastykę stanowią jedno z najważniejszych dokonań artystycznych w XX-wiecznej sztuce komiksowej. Cykl Legendy naszych czasów obejmuje kilka samodzielnych albumów, z których do tej pory w Polsce ukazały się dwa: Polowanie i Falangi Czarnego Porządku. Na najnowszy zbiór składają się trzy części - każda omawia historię innego miasta, które jest miejscem nadnaturalnych wydarzeń. Bohaterem pojawiającym się we wszystkich komiksach jest tajemniczy młodzieniec, niemy świadek niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku. Rysunki do tej serii wykonał jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców, mistrz "poważnej kreski": Enki Bilal.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

ilo99 | 2019-03-02
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 02 marca 2019

Trzy historie, które łączy postać tajemniczego blondyna. Teoretycznie prolog wyjaśnia nam jego obecność we wszystkich wydarzeniach, lecz moim zdaniem robi to wyjątkowo oszczędnie. Jeśli zaś o historie chodzi, to nie przekonują. Niby autorzy chcą nam coś przekazać, ale sami dokładnie nie wiedzą co. Jasne za to jest ich lewicowe nastawienie i to, że ich zdaniem system kapitalistyczny się nie sprawdził. Nie mają niestety, pomysłu na alternatywę. Ich utopijne miasto dobrobytu staje się luksusowym więzieniem dla swoich mieszkańców. A przenosiny francuskiego miasteczka Trehoet do Ziemi Ognistej nie rozwiążą wszystkich problemów mieszkańców. Natomiast rysunki najlepiej oceniło moje dziecko – „Czemu oni wszyscy są tacy szarzy i pomarszczeni?”. Podsumowując, poczytać można, lecz nic się nie stanie, gdy odpuścicie sobie tę lekturę.

szarlej_3 | 2018-07-21

Trzy komiksy, w których pojawia się ta sama postać. Początkowo jest to intrygujące, ostatnia część jest chyba najbardziej udana, jednak jako całość coś nie do końca zagrało. Była atmosfera jakiegoś odległego smutku, melancholii, ale brakowało większych emocji.

Hari_Seldon | 2016-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 lutego 2016

Mniej znana trylogia Enkiego Bilala (ale już nie z jego scenariuszem) w jednym tomie. Trzy (a właściwie cztery jeżeli wliczy się króciutki prolog) opowieści nie są ze sobą specjalnie powiązane - w pierwszej z nich francuska wioska nagle zaczyna lewitować, w drugiej mieszkańcy nadmorskiego miasteczka muszą radzić sobie z bogaczami chcącymi przerobić najbliższy teren w komercyjną atrakcję turystyczną, a trzecia to realizacja planu bogatej dziedziczki wobec pewnego miasteczka. Wszystko te historie łączy jeden element - tajemniczy jasnowłosy mężczyzna posiadający zdaje się nadnaturalne zdolności. W prologu usiłuje się zgłębić jego tajemnicę, ale właściwie pojawia się tu więcej pytań niż odpowiedzi. Ciekawostką może być tu krótki występ autorów komiksu, którzy krótko wyjaśniają kim ma być ten jegomość. Jeżeli chodzi o same historie, to obracają się one wokół prostych ludzi pracy ciemiężonych przez złych kapitalistów. W każdej z tych opowieści wspomniany mężczyzna pomaga zwykłym ludziom...

Eidos | 2019-01-26
konradlegowik | 2018-12-23