Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bajki, baśnie, antologie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Caramba! Kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego po raz pierwszy wydane w jednym tomie. W twardej oprawie i z kolorowymi ilustracjami. Na tych książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków, choć Szpiedzy z Krainy Deszczowców robili wszystko, aby w tym przeszkodzić. Absolutna klasyka. I to teraz w jednym tomie!

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...»

MałaPisareczka | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Czy jest ktoś, kto nie znałby podróżnika Smoka Wawelskiego, kucharza Bartoliniego, lekarza Koyota, księcia Kraka i profesora Baltazara Gąbkę? Mam nadzieję, że nie. Postacie te są znane zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom. Lecz czy pamiętacie początek tej historii? Czy moglibyście odtworzyć w pamięci przygody tych sympatycznych postaci? Możliwe że nie. Wydawnictwo Literackie postanowiło wyjść naprzeciw podtrzymywaniu tych pięknych dziecięcych wspomnień, dzięki czemu powieść Stanisława Pagaczewskiego jest teraz w jednym tomie. Aż ma się ochotę wołać: Karrrrrrramba!!!

Do jamy Smoka Wawelskiego przychodzi książę Krak. Ma on do niego wielką prośbę sprowadzenia zaginionego profesora Baltazara Gąbkę, który wyruszył do krainy Deszczowców w celach naukowych i od tej pory słuch o nim zaginął. Istnieją zatem obawy porwania wielkiego naukowca. Poczciwy Smok zgadza się uczestniczyć w tej niezwykłej wyprawie uwolnienia profesora Gąbki z niewoli, w czym pomaga mu kucharz Bartłomiej...

werka777 | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Człowiek pochłonięty pędem czasu bardzo rzadko pozwala sobie na chwilę zadumy i odpoczynku. Zazwyczaj znajdujemy coś pozornie ważniejszego i przez to niestety nie zauważamy, że stajemy się coraz mniej szczęśliwi. Czy istnieją jednak takie zjawiska, które nawet w sytuacjach , kiedy jesteśmy całkowicie pochłonięci szarą codziennością, są w stanie pchnąć na naszą twarz szczery uśmiech? Oczywiście. Mowa tutaj o wspomnieniach z przeszłości, o naszym dzieciństwie, kiedy to beztrosko funkcjonowaliśmy w świecie pełnym bajek i wyobraźni. Teraz takie wspomnienia zostały nam podane na tacy. Pamiętacie Baltazara Gąbkę? Czy zwrot Carramba nadal wywołuje u Was przyjemny dreszczyk emocji? Książę Krak, Bartłomiej Bartolini czy też Don Pedro powracają w obszernej trylogii „Przygody Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego, wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Trylogia – jak sama nazwa mówi, odnosi się do trzech części przygód słynnego profesora.
„Przygody Baltazara Gąbki” zawierają więc zarówno...

książek: 2055
syla50 | 2012-10-16

Mam mieszane uczucia, niby to klasyka i niby się można uśmiać...ale cieszę się, że już ją wymęczyliśmy.

BetiFiore | 2013-01-13

Moja ukochana ksiązka i kreskówka z dzieciństwa.

lolipop13 | 2016-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2016

Świetnie, że Wydawnictwo Literackie wydało całą trylogię Stanisława Pagaczewskiego o przygodach Smoka Wawelskiego, Baltazara Gąbki i ich przyjaciół. Minusem jest to, że powstał dość opasły tom, który nie zawsze wygodnie się czyta, więc może być to uciążliwe dla młodych czytelników, do których skierowana jest książka. Nie mogłam się oprzeć chęci kupienia tej książki przez sentyment do oglądanego w dzieciństwie serialu animowanego.
Myślę, że wielu czytelników podobnie jak ja sięgnęło po tę książkę przez sentyment. Chwilami jednak ten sentyment nie wystarcza. Chwilami opowieści się trochę dłużą, choć nie można im odmówić uroku, lekkości i dużej dozy literackiego absurdu. Przygody kultowych bohaterów są chwilami naprawdę bardzo zabawne. Wydaje się jednak, że choć przygody Baltazara Gąbki trącą trochę myszką, to nadal mogą mieć dla czytelnika, zwłaszcza młodego, wymiar rozrywkowy.

rafal | 2018-01-27
Przeczytana: styczeń 2018

Pewnie nie będę całkiem obiektywny w ocenie tej książki. Kojarzy mi się z dzieciństwem i bajką w telewizji. Wtedy nie miałem jednak okazji zetknąć się z pisaną wersją "Przygód Baltazara Gąbki".
Wydanie jest piękne. Ilustracje oddają klimat, no i w dużej mierze to one działają na plus dla książki.
Mimo, że opowieść jest dedykowana dzieciom, świetnie bawiłem się czytając i zdecydowanie polecam tę pozycję.

Anna Ja | 2015-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2015

Wspaniała księga złożona z trzech odrębnych opowieści. Dzięki niej przypomniałam sobie chwile z dzieciństwa, kiedy to śledziłam losy Baltazara Gąbki, a teraz moja córcia mogła poznać ich przygody :) Polecam wielbicielom bajek bez przemocy, przelewu krwi i z dużą ilością przygód i dobra :)

nisia-83 | 2016-06-13

Super było przenieść się do czasów dzieciństwa :-) lektura dla młodszych i starszych, polecam serdecznie. Carramba!!:-)

gggagg | 2014-05-28

Znowu przeczytane dziecku i w dodatku trzy w jednym.

LukMan | 2013-01-09
Przeczytana: 1989 rok

Niewiele książek przeczytałem w dzieciństwie, mało lektur nawet tych obowiązkowych. Ale przygody Baltazara Gąbki czytałem z wielkim zapałem. Bez przymusy, z przyjemnością, chociaż niewiele z nich do dzisiaj pamiętam. Carramba!