Zarządzanie wartością firmy w dobie kryzysu

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

Gospodarka światowa w roku 2002 znalazła się w fazie dekoniunktury. Poza nielicznymi krajami nastąpiło istotne zahamowanie wzrostu gospodarczego. Po serii kryzysów walutowych na przełomie XX i XXI wieku powszechnie uświadomiona została konieczność budowy nowej, globalnej architektury finansowej, która odpowiadałaby wyzwaniom liberalizacji wspomaganej przez nowoczesne technologie telekomunikacyjne i informatyczne. Jednak mimo szeregu podjętych inicjatyw i działań, początek XXI wieku przyniósł kilkanaście spektakularnych przypadków (w tym Enron, Worldcom), które zachwiały zaufaniem inwestorów do rynków finansowych, w szczególności do ich przejrzystości i wiarygodności informacji. Tak zwana kreatywna księgowość w połączeniu z nieuczciwością firm audytorskich spowodowała, że kwestionowane są również zasady zarządzania wartością przedsiębiorstwa, mające na celu wzrost bogactwa akcjonariuszy.Polecając tę książkę Czytelnikom jesteśmy przekonani, że nie występuje kryzys koncepcji zarządzania zorientowanej na powiększanie wartości przedsiębiorstwa, wręcz przeciwnie bez szerokiego wdrożenia zasad, metod, procedur i rozwiązań rekomendowanych przez VBM w praktyce gospodarczej nie będzie możliwe szybkie wyjście z dekoniunktury. VBM nie jest jednym z leków, który pomaga, ale jedynym sensownym i sprawdzonym narzędziem zarządzania, dynamizującym wzrost przedsiębiorstw, branż i gospodarki, szczególnie w dobie kryzysu.