Potęga świata wyobrażeń czyli Archetypologia według Gilberta Duranda

rarytas nie lada: druga rzecz po króciutkiej "Wyobraźni symbolicznej" fachowca od Wyobrażeniowości, mundus imaginalis, uniwersalnych struktur ludzkiej wyobraźni w ogóle, itd.; wybór tekstów tegoż ucznia Bachelarda głownie z dziełka "Antropologiczne struktury świata wyobrażeń" plus parę tekstów inszych.
lektura porywającą, erudycyjna, interdyscyplinarna (jest i Jung, Hillman, Rank i Piaget, Eliade, Dumezil, Bachelard i Levi Straussa, itd.),a idea organizująca niezwykle ambitna: uporządkowanie ogólnoludzkiego uniwersum wyobraźni; bardzo pomysłowe klasyfikacje wychodzące przede wszystkim z odkryć psychologii głębi, ale nanoszące poprawki i twórczo rozbudowywane.
na minus chyba tłumaczenie: chyba, bo nie mam rzecz jasna możliwości porównania z oryginałem, ale jakoś we "Wyobraźni symbolicznej" lepszym był Durand pisarzem, a nie chce mi się wierzyć, że aż tak w innych pracach bełkocił. również opracowanie przypisów i bibliografii nie uwzględnia obecnych już polskich tłumaczeń: przykładowo książka ta została wydana w 2002 i opowiada nam o książce Junga "Metamorfozy i symbole libido" - najwyraźniej chodzi o te samą, która została przełożona na polski już w 1998 jako "Symbole przemiany: analiza preludium do schizofrenii". Jak to więc? tłumacz Duranda nie śledzi perypetii rodzimych wydawnictw podstawowych prac Junga? strach pomyśleć, że nie zna tej bazowej pracy Junga w ogóle, bo i jak wtedy uwierzyć w wierność przekładu, który zawsze jest interpretacją! rzecz jasna cytaty i odnośniki Duranda do poszczególnych części dzieła Junga nie są uwzględnione, skoro wg tej edycji polskie tłumaczenia Junga nie istnieją.
może i detale, ale redakcja dość leniwa i przez to całość podejrzana.
ale dobre i to.

lektura porywającą, erudycyjna, interdyscyplinarna (jest i Jung,...

• Mity, bogowie, wszelkie bałwochwalstwo
  • Sny
  • Mitów obszary
  • Eranos
  • Mitoznawstwo, Symbolika
  • Mito-religio-znawstwo
  • Archetypy, symbole i mity

Dodaj cytat z książki Potęga świata wyobrażeń czyli Archetypologia według Gilberta Duranda