rozwiń zwiń

Zbójcy

Okładka książki Zbójcy
Friedrich Schiller Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Tytuł oryginału:
Die Räuber
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372204993
Tłumacz:
Michał Budzyński
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
151 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1957
1134

Na półkach:

Tragedia ta jest jednym z utworów tzw. okresu burzy i naporu, wyrazem buntu przeciwko mentalności i obyczajowości końca XVII wieku, ziarnem, które dało początek epoce romantyzmu. Cytaty i aluzje do antyku przeplatają się tu z motywami biblijnymi, a nad całością znać wyraźnie ducha tragedii Szekspira, autora, który dla preromantyków był jednym z najważniejszych wzorców do twórczego naśladowania.

Współcześnie odczytywany, utwór ten ze zrozumiałych powodów nie ma już takiej siły wymowy, jak w okresie swojego powstania. Dzisiaj raczej może drażnić jego romantyczna maniera, dramaturgia posunięta niemal do granic absurdu, logiczne potknięcia autora. Ale niezaprzeczalnie nadal pozostaje on piękną opowieścią o tragicznych skutkach spisku, uknutego przez zazdrosnego brata, o poczuciu winy, wiernej miłości, która przetrwać może samą śmierć, no i wreszcie - o poczuciu obowiązku i honoru, które nakazują wyrzec się własnego szczęścia w imię złożonych przysiąg.

Można sarkać na naiwną ufność starego Moora, który ślepo zawierzył kłamstwom swego młodszego syna i nie dostrzegł, że pragnie on tylko przejąć jego majątek, władzę, a bratową uczynić swoją kochanką. Można dziwić się, że Karol, dowiedziawszy się o ojcowskiej klątwie, wolał raczej tułać się po świecie i wstąpić do bandy zbójców, niż wrócić do rodzinnego domu i wyjaśnić sprawę, dowiedzieć się, jakimi strasznymi czynami zasłużył sobie na takie potraktowanie. Można wreszcie denerwować się na manierystyczne trwanie w swoim dumnym buncie, gdy nawet umierającemu ojcu, który tak bardzo przeżył rzekomą śmierć swojego pierworodnego, nie ujawnił on swojej prawdziwej tożsamości, pozwalając starcowi umrzeć w rozpaczy. No i wreszcie samo poddanie się Karola woli zbójców, zgoda na uśmiercenie swojej ukochanej, byle tylko udowodnić im, że jest się człowiekiem honoru. Wszystkie te zwroty akcji sprawiają, że człowiek kręci z politowaniem głową, bo przecież tak niewiele trzeba, żeby ta historia potoczyła się bardziej szczęśliwie... Ale przecież w tym właśnie sedno. Ta historia nie mogła skończyć się happy endem, a im tragiczniejszy zwrot wydarzeń - tym większa miała być siła jej wymowy...

Jak każdy klasyczny utwór, najlepiej czyta się "Zbójców" w wydaniu Biblioteki Narodowej - gdzie poza treścią utworu można jeszcze poznać społeczno-polityczne tło jego powstania, znacznie inne od tego, o którym myśli się w odniesieniu do polskiego romantyzmu. Utwór warty przeczytania choćby tylko z tego względu, żeby niemieckiego preromantyzmu nie kojarzyć tylko z uczuciowymi perypetiami rodem z "Cierpień młodego Wertera"...

Tragedia ta jest jednym z utworów tzw. okresu burzy i naporu, wyrazem buntu przeciwko mentalności i obyczajowości końca XVII wieku, ziarnem, które dało początek epoce romantyzmu. Cytaty i aluzje do antyku przeplatają się tu z motywami biblijnymi, a nad całością znać wyraźnie ducha tragedii Szekspira, autora, który dla preromantyków był jednym z najważniejszych wzorców do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    757
  • Chcę przeczytać
    362
  • Posiadam
    83
  • Literatura niemiecka
    25
  • Ulubione
    18
  • Dramat
    15
  • Studia
    14
  • Teraz czytam
    13
  • Klasyka
    10
  • Dramaty
    10

Cytaty

Więcej
Friedrich Schiller Zbójcy Zobacz więcej
Friedrich Schiller Zbójcy Zobacz więcej
Friedrich Schiller Zbójcy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także