Dzieła wybrane 6. Listy do matki

1979-01-01
1979-01-01
83-04-00066-0
romantyzm polski wieszcz narodowy

Niezapomniane, jedyne i niepowtarzalne. Czołowy wieszcz polskiego romantyzmu w oparach miłości do mamy daje pokaz romantycznego mistrzostwa.

W "Listach do matki" Słowacki jawi się jako naiwny chłopiec, który chciałby przed matką ukryć wszystkie swoje nieszczęścia i upokorzenia. Można w nich znaleźć jednak bardzo ciekawe anegdoty z życia wieszczów (np. że pewnego razu w Paryżu Mickiewicza nie wpuszczono do domu gry, ponieważ wzięto go za jego własnego lokaja).

Sedno sprawy czyli powód dla którego nie lubię tego maminsynka, no gdzie mu do Mickiewicza? Taki smutny chłopak...

Romantycy mieli to do siebie, że nawet w listach prywatnych kreowali siebie na niezwykłych. Momentami jednak widać prawdziwego Juliusza, nie mistrza Słowackiego.

• Studia
  • U rodziców