Czary i czarownice

Okładka książki Czary i czarownice Leon Przybyszewski
Okładka książki Czary i czarownice
Leon Przybyszewski Wydawnictwo: Astrum Cykl: Tajemnice Natury Człowieka (tom 11) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Tajemnice Natury Człowieka (tom 11)
Astrum
1999-01-01
1999-01-01
czarownice magia czary historia inkwizycja

Jako studium dotyczące czarownic oraz ich guseł - Owa książka sprawdza się znakomicie - W szczególności jeśli czytelnikowi zależy na liźnięciu samego tematu czarownic oraz zapoznaniu się z podstawami podstaw - Jakie to kryją się za hasłem "Czarownica".

Autor bowiem w swojej książce porusza to jak widziano w dawnych czasach czarownicę, jak traktowane takowe były na polskich ziemiach oraz co do dnia dzisiejszego przetrwało jeżeli o temat czarownic i czarów chodzi.

Ta książka licząca sobie zaledwie siedemdziesiąt dwie strony nie ma szans na zyskanie miana encyklopedii czy pełnego uzupełnienia dotyczącego czarownic, magii, guseł et cetera.

Można natomiast śmiało uznać ją za ciekawe uzupełnienie dla tych - Którzy to interesują się okultyzmem, tym co nie poznane do końca w życiu oraz tą tak zwaną drugą stroną życia.

Osobom które wykazują takowe zainteresowanie, szczególnie przypaść może ostatni fragment owej książki L.Przybyszewskiego, który pozwolę sobie niżej zacytować:

"Udało się po tysiącach wieków ujarzmić elektryczność, siłę znaną doskonale hierofantom egipskim i Mojżeszowi, uda się też niewątpliwie ujarzmić i tę siłę, którą okultyzm od kilku tysięcy lat zna pod nazwą ''od'' - a wtedy będzie to wszystko, co dziś gusłami, czarami i przesądem nazywamy, czymś tak zrozumiałym i powszednim, jak jest obecnie siła elektryczna."

Także każdemu kto ma otwarty umysł, uważa że zawsze da się wyjść przed szereg - I lubi odnajdywać tego typu motywy w książkach - Z chęcią polecę tę drobną, aczkolwiek głęboką w samej sobie, lekturę.

Jak wygląda tajemniczy świat czarownic okiem człowieka XX wieku? W tym eseju powstałym na podstawie książki Przybyszewskiego o tym samym tytule możemy dowiedzieć się o polowaniach na czarownice w Polsce. Może i nawet trochę o Panu Twardowskim (niejasna kwestia),ale wiedza ta jest pospolita. Opis rycin mógłby się znajdować pod nimi bezpośrednio, a nie na końcu książki w wykazie ilustracji...
Dobra książka na godzinkę czytania

Jak dla mnie książka średnia. Mało wnosi... Opowiada jedynie historię i momentami jest po prostu nudna. Jak dla mnie nic ciekawego. Dobrze ze taka krótka była :)

• Do zdobycia
  • Zakupić
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe
  • Magia
  • Historyczne
  • Ezoteryka
  • Posiadam w swojej kolekcji :)

Leon Przybyszewski Czary i czarownice Zobacz więcej