Skąd ten blask, profesorze Sedlak?

Okładka książki Skąd ten blask, profesorze Sedlak? Kazimierz Dymel
Okładka książki Skąd ten blask, profesorze Sedlak?
Kazimierz Dymel Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Lubelskie
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
83-222-0454-X
Tagi:
Sedlak
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
79
79

Na półkach:

To nie jest książka dla ludzi, którzy nie cenią i nie rozumieją przyrody, nie potrzebują w swym życiu mistycyzmu, którzy uwielbiają umacniać się na raz na zawsze zbudowanych fundamentach swoich przekonań, którzy nie poszukują, nie pytają i nie błądzą, którzy w ciągu „inteligentnych baranów w paradnej rewii umysłowej” podążają prosto przed siebie, za stadem, bez ociupinki refleksji, bez kapki anarchii w duszy, bez potrzeby gwałtownego zmącenia napuszonej i pozbawionej wszelkiej treści ciszy u tych, którzy znajdują się w niczym nieuzasadnionym stanie sytości i samozadowolenia.

To jest książka dla pozytywnych, ale niepozbawionych melancholii wariatów; dla ludzi szalonych, otwartych na nowe koncepcje, ale i dla samotników, którzy w zupełnym odcięciu od świata lubią pobyć z samymi sobą i wracać do życia pełniejszymi, głębszymi, bogatszymi. Dla tych, którzy uważają, że trzeba żyć, a nie wegetować. Dla tych, którym w mieście żyje się jak na płocie. Dla tych, którzy rozumieją, że wszelka mądrość istnieje de facto w naszym ludzkim poznaniu.
Wreszcie dla tych, którzy rozumieją, jakie miejsce w szeregu znajduje człowiek i dla których jedyna akceptowalna wizja antropocentryzmu to ta, w której człowiek jest sensem całej przyrody, bo jest jej najdoskonalszym, ostatecznym dziełem ale nie dziełem, które umiejscawia się ponad wszystkim i jednocześnie stoi w centrum wszelkich działań i zagadnień, ale dziełem poprzez które przyroda rozeznaje samą siebie. Człowiek jest bowiem czy raczej potrafi być naprawdę wielki i potężny, przy całym jego „zasraństwie biologicznym”. „Bo lada choroba, lada bakcyl, wirus i człowiek okazuje się bezradnym kretynem. I to jest ten dziw życia: człowiek to zero rozpięte na nieskończonym rusztowaniu”.

To podróż w głąb człowieka i w głąb biologii. Krótka, nazbyt krótka; mało rozbudowana i niestety bardzo chaotyczna, ale tyle w niej werwy, tyle wigoru i żywotności, tyle światła, że nie sposób się nią nie zachwycić.

Uczciwie dodam jednak, że autorowi nie stało warsztatu, choć mimo to stylowo ta książka kupiła mnie już na pierwszej stronie. Jest w pisaniu Dymela coś kanciastego, niezgrabnego, niemalże dziecinnego, ale przez to całość jest niesłychanie autentyczna, nieprzekombinowana i swojska.

To nie jest książka dla ludzi, którzy nie cenią i nie rozumieją przyrody, nie potrzebują w swym życiu mistycyzmu, którzy uwielbiają umacniać się na raz na zawsze zbudowanych fundamentach swoich przekonań, którzy nie poszukują, nie pytają i nie błądzą, którzy w ciągu „inteligentnych baranów w paradnej rewii umysłowej” podążają prosto przed siebie, za stadem, bez ociupinki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    5
  • Na sprzedaż
    1
  • 03.Posiadam, ale nie czytałam
    1
  • Reportaż, proza dokumentalna
    1
  • Strych
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skąd ten blask, profesorze Sedlak?


Podobne książki

Przeczytaj także