Poezje

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-7052-442-7
medytacja, Bóg, wiersze
poezja

Rozmyślań poetyckich Szarzyńskiego nie wolno pojmować zgodnie ze znaczeniem słowa „medytacja” dziś - jak się zdaje - utartym, mianowicie zakładającym bierność. Ignacjański model medytacji nakazywał aktywność, celem rozważania nie była intelektualna satysfakcja, lecz pobudzenie woli, a nawet podjęcie postanowień wynikających z poruszenia duszy. Nie mógł w tym przeszkodzić nawet pesymizm Sępa co do możliwości natury ludzkiej, podzielany zresztą przez wielu współczesnych mu autorów; choć bowiem trudno człowiekowi „wątłemu, niebacznemu, rozdwojonemu w sobie” podejmować zobowiązania, to jednak podmiot liryczny „Rytmów” nie pozostaje bierny, a aktywizm jego przybiera formę wołania: „Ty mię weź, ty styruj sam [...]” („Pieśń IX”, w. 16). To właśnie swoisty Sępowy heroizm chrześcijański (ze wstępu Janusza S. Gruchały).

źródło opisu: Universitas, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Miro | 2015-12-09

Świetny wstęp do poezji Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, merytoryczny, drobiazgowy, dogłębny, nie posiadający jednak tego samego polotu i fantazji co studium Jana Błońskiego (choć mocno zdezaktualizowane merytorycznie).

boyaryshnya | 2014-08-22

Dobra polska klasyka. Warto sięgać dla tych, co są i wielbicielami romantyzmu.

Kasia Bączkowska | 2016-11-30
Przeczytana: 2011 rok