Zdążyć na czas

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-188-4
przygodowa
Kamila

Prywatny detektyw Paweł Olszyna na co dzień prowadzi banalne sprawy. Śledzi niewiernych małżonków, odnajduje zagubionych nastolatków, pośredniczy we wpłacaniu okupów za skradzione samochody. Wykonując jedno z rutynowych zleceń, niespodziewanie ociera się o ślad innego przestępstwa. Przypadkowo zdobyty trop łączy rodzinę starającego się o reelekcję prezydenta z aferą gruntową, w którą detektyw niefortunnie wplątuje siebie i swoich najbliższych…

Nie zdążyłem zbyt dużo pomyśleć na ten temat, gdyż mężczyzna lekko podniósł się do góry i obrócił głowę. Zobaczywszy mnie, zerwał się na równe nogi i zniknął w drzwiach do korytarzyka naprzeciwko. Próbowałem otworzyć drzwi prowadzące z tarasu do środka, ale były zamknięte. Wybiłem łokciem szybę i przekręciłem klucz od środka. Wbiegłem do pokoju, w którym nadal ryczał telewizor. Dobiegłem do drzwi, za którymi zniknął Kuba i zobaczyłem otwarte drzwi domku. Gdy dotarłem do nich, Kuba był już za furtką i otwierał Jaguara. Za chwilę ruszył wzbudzając olbrzymią chmurę kurzu z polnej drogi. Zanim dobiegłem do furtki był już z dwieście metrów dalej. Zdążyłem zauważyć, że zatrzymał się przy Dorocie i otworzył prawe drzwi, a gdy ta pochyliła się do niego, wciągnął ją na siłę do auta i natychmiast ruszył dalej, obsypując mnie piachem bryzgającym spod kół. Po chwili zniknęli za najbliższym zakrętem.

Gabriel Piotr Oleszek urodził się 16 marca 1948 roku w Wałbrzychu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery, w tym 28 lat na stanowisku kapitana statków. Jest członkiem Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów MARE NOSTRUM.
Opublikował liczne artykuły i opowiadania w prasie Wybrzeża i ogólnopolskiej, a także szereg publikacji fachowych w prasie specjalistycznej. Jest też stałym współpracownikiem dwutygodnika „Namiary” – fachowego periodyku poświęconego gospodarce morskiej. Współpracuje również z TVO Gdańsk, występując m.in. w programie „Opowieści z morzem w tle”.
Napisał 26 książek marynistycznych lub marynistycznych z wątkiem sensacyjnym, m.in. SOS Bright Star, Dotknięcie piekła, Kosynierzy z Daru Pomorza, Smak winy. Kolejna jest w trakcie projektowania.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

źródło okładki: www.zaczytani.pl