Narodziny księżniczki

Tłumaczenie: Marta Bręgiel-Benedyk
Wydawnictwo: Namas
Kiralylany születik
Olajda

Książka jest owocem współpracy dwóch wyjątkowych węgierskich artystek: Ildikó Boldizsár – folklorystki, pisarki i bajkoterapeutki oraz Katalin Szegedi – wielokrotnie nagradzanej ilustratorki. Twórczość ich obu ma, w najlepszym sensie tego słowa, bardzo kobiecy charakter: zarówno bajki Ildikó Boldizsár jak i obrazy Katalin Szegedi tworzą świat, który – poprzez bogate struktury i wyraziste...

Twórczość ich obu ma, w najlepszym sensie tego słowa, bardzo kobiecy charakter: zarówno bajki Ildikó Boldizsár jak i obrazy Katalin Szegedi tworzą świat, który – poprzez bogate struktury i wyraziste barwy powierzchni oraz tajemniczy żar podświadomych głębi – jest zwyczajowo kojarzony z żeńskim aspektem człowieczeństwa.

Narodziny księżniczki to ilustrowana książka dla dziewczynek, które – w myśl idei zawartej w tekście – zawsze uważają się w głębi serca za ukryte księżniczki. Na tym wyobrażeniu Ildikó Boldizsár opiera swoją baśń. W chwili narodzin dziewczynki, niebiańskie księżniczki udzielają jej swoich błogosławieństw. Jest ich dziewięć, a każda reprezentuje inny element przyrody (gwiazdy, ptaki, drzewa, wzgórza etc.). Obrazy stworzone przez Katalin Szegedi łączą je ponadto z różnymi kontynentami i kręgami kulturowymi (europejskim, afrykańskim, indyjskim, dalekowschodnim), zakreślając szerokie spektrum możliwych wzorców osobowych – albo jedynie inspirujących konwencji. Poprzez bajkową estetykę koncentrującą się na łączeniu naturalnych i moralnych aspektów poszczególnych elementów ludzkiego doświadczenia za sprawą jednoczącej siły piękna, aspekty natury reprezentowane przez niebiańskie księżniczki nawiązują ściśle do cnót moralnych (dobra, radości, cierpliwości etc.), które sprawić mogą, że nasze egocentryczne małe księżniczki staną się otwartymi, wolnymi od uprzedzeń dorosłymi.

Książka może być doskonałym prezentem z okazji narodzin dziewczynki, urodzin (od pierwszych do sto pierwszych), wieczoru panieńskiego i każdego innego dnia, w którym chce się powiedzieć kobiecie coś wyjątkowego.

„Niewyczerpany potencjał towarzyszący każdej nowo narodzonej istocie ludzkiej może zostać urzeczywistniony za sprawą życzliwego słowa. Ta jakże prosta, a zarazem optymistyczna myśl przewija się przez całą książkę, która koncentruje się głównie na życiu dziewcząt. Tutaj każda dziewczynka rodzi się księżniczką i zostaje, jak w baśni, obdarzona pięknem, dobrocią, cierpliwością i prawdomównością oraz otrzymuje nieocenione wsparcie wróżek należących do różnych kultur. Świat wyobraźni uzupełnia rzeczywisty świat przyrody – słońce, księżyc, wiatr i deszcz – a wszystko sprzyja temu, by bohaterka opowieści – nowo narodzona dziewczynka – osiągnęła baśniową doskonałość. W książce tej autorka i ilustratorka wzajemnie się wspierają i inspirują. Baśniowe życzenia i magiczne imiona księżniczek znajdują odzwierciedlenie w pięknych ilustracjach wykonanych techniką kolażu”.

źródło opisu: Wydawnictwo Namas, 2009

źródło okładki: http://www.namas.pl/

jagarkar | 2013-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2013

Niesamowita! Nie wiem, co lepsze - tekst, czy ilustracje, zdaje mi się, że jedno bez drugiego w tej książce nie istnieje, że się wspaniale uzupełniają, czyniąc tę książkę ponadczasową.
Taka mnie naszła myśl, że to idealny prezent na chrzciny - dla dziewczynek.

Zofka | 2014-12-29

Kolejna stereotypowa wizja kobiecości w pięknej - adekwatnej dla księżniczki - szacie graficznej, za którą odpowiada węgierska ilustratorka Katalin Szegedi. Dopełnia się tu słowo i obraz doskonale, ale w sposób który zupełnie mi nie odpowiada. Mimo krańcowo różnej estetyki "Narodziny księżniczki" wrzuciłabym do tego samego worka, co "Królestwo dziewczynki" Chmielewskiej. Najwidoczniej nie urodziłam się księżniczką ;).

Karo | 2014-09-15
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Każda Kobieta powinna to przeczytać, Mała i Duża!

bajarkanatopie | 2013-02-12
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ildikó Boldizsár – węgierska tropicielka baśni i bajkoterapeutka. Postanowiła przypomnieć kobietom o tym, czym są obdarowywane i jakie bezcenne dary przynoszą światu.
Spakowała je wszystkie w okładkę książki pt. Narodziny księżniczki – poetycką opowieść o potencjale kobiecości.
Bez obaw! Ani krzty tam feminizmu. Czysta forma tego, co może składać się na bogactwo duchowe
Opowieść o tym, że przy każdej nowonarodzonej są księżniczki, które obdarowują ją wyjątkowymi prezentami.
A cóż to za prezent, którego nie można wziąć do ręki?
Z chwilą narodzin każda dziewczynka dostaje:
piękno, czystość serca, zdrowie, wytrwałość, dobroć, radość, cierpliwość, prawdomówność oraz wdzięk.
Dary te pozostają na zawsze głęboko w sercu dziecka, ale z biegiem lat pamięć o nich się zaciera - jak zaznacza autorka.
Zdecydowanie bezcenna pozycja w domowej biblioteczce; znakomity prezent. Do czytania codziennie; bez ograniczeń wiekowych; najlepiej – łącząc pokolenia

Książka afirmuje kobiecość i...

Olajda | 2011-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2011

Wyjątkowa książka. Polecam wszystkim rodzicom, by czytali tę książkę swoim córeczkom.

Ewa | 2016-06-18
joso | 2013-09-19