Sens miłości

Tłumaczenie: Henryk Paprocki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Smysl lûbvi
83-88524-48-8
filozofia i etyka

Pięć artykułów, w których toczy się dyskusja z romantycznymi (XIX) ideami głoszącymi podporządkowanie miłości siłom ewolucji i mechanizmowi doboru naturalnego. Sołowiow dowodzi ich niesłuszności i przedstawia swój sposób pojmowania sensu istnienia miłości.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: cokupic.pl

Maczadro | 2015-07-04

"Jak doskonałym tworem jest człowiek! Jak wielkim przez rozum! Jak niewyczerpanym w swych zdolnościach! Jak szlachetnym postawą i w poruszeniach! Czynami podobnym do anioła, pojętnością zbliżonym do bóstwa! Ozdobą on i zaszczytem świata. Arcytypem wszech jestestw!"
Hamlet

Kiedy Pratchett nauczył mnie śmiać się ze wszystkiego i z każdego, kiedy Kant, Jung i Rousseau nauczyli mnie myśleć, a Lem dodał szczyptę sceptycyzmu to właśnie Sołowjow nauczył mnie miłości. Autor dobitnie już od pierwszych słów swych artykułów obala nurty filozoficzne i teologiczne przodującego obecnie na świecie nurtu o sile egoizmu i przewadze samotności i materialności nad zjednoczeniem z drugą osobą nie tylko dla celów erotycznych czy rozpłodowych jak twierdzi niestety nie tylko zacofana brać religii nie tylko krzyżem stojących, ale niestety część naukowców.

Dodatkowo ten ojciec rosyjskich filozofów podaje czytelnikowi dowody, że erotyzm nie ma nic wspólnego z rozmnażaniem i przedłużaniem gatunku. Dla...

piks | 2015-12-21
Przeczytana: 14 grudnia 2015