Śmiertelna pułapka. Opowieść o tragedii okrętu "Kursk"

Tłumaczenie: Artur Kuć
Wydawnictwo: Videograf II
Die Kursk. Tauchfahrt in den Tod
literatura faktu
Meehoow

W sierpniu 2000 roku podczas wielkich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa zatonął rosyjski okręt podwodny "Kursk". Co było przyczyną potężnej eksplozji, która spowodowała zatonięcie najnowocześniejszego okrętu rosyjskiej floty wraz ze 118 osobami załogi? Próbując za wszelką cenę ukryć prawdę, Moskwa odrzuca złożoną przez Zachód propozycję pomocy. Niemieccy dziennikarze Bettina Sengling i Johannes Voswinkel, którzy w 2001roku pracowali jako moskiewscy korespondenci tygodnika "Stern", przedstawiają historię okrętu, zbrodnicze wręcz działania rosyjskiego sztabu kryzysowego oraz tragiczne losy rodzin poległych marynarzy. Opisują tragedię, na którą składają się bohaterstwo ludzi i narodowa megalomania.

źródło opisu: Videograf II, 2010

źródło okładki: www.dwa.videograf.pl

Meehoow | 2011-07-12

Choć to literatura faktu, czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. Autorzy zaczynają od ciekawego przybliżenia sylwetek kapitanów i innych oficerów "Kurska", w tym - ich edukacji i drogi zawodowej oraz relacji rodzinnych. W dalszej części mowa jest o służbie i zadaniach wykonywanych przez okręt (również szpiegowskich), łącznie z feralnymi manewrami w sierpniu 2000r. Dowiadujemy się, jak prawdopodobnie wyglądały ostatnie chwile życia marynarzy, poznajemy przebieg "akcji ratunkowej", obserwujemy całą późniejszą medialną kampanię dezinformacyjną. Wiele przeczytamy też o bezsilności poszkodowanych rodzin w starciu z rosyjską machiną państwową, o notorycznym braku funduszy na zaspokojenie podstawowych potrzeb floty i innych rzeczach, które przemilczane były w telewizyjnych przekazach informacyjnych. Pointą niech będzie odpowiedź Putina na pytanie zagranicznych dziennikarzy: Co się stało z okrętem Kursk? - Zatonął - stwierdził trywialnie ówczesny prezydent Federacji.

Piotr | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Morskie
Przeczytana: 09 marca 2014

Praca oparta na artykułach prasy zachodniej. Oprócz katastrofy pokazuje stan rosyjskiej floty, a często też stan rosyjskiego społeczeństwa.
Razi nieco niski poziom tłumaczenia (jak sądzę) terminologii technicznej i morskiej.

Agi | 2013-02-17

Rewelacja.Polecam.