Śmiertelna pułapka. Opowieść o tragedii okrętu "Kursk"

Okładka książki Śmiertelna pułapka. Opowieść o tragedii okrętu "Kursk" Bettina Sengling, Johannes Voswinkel
Okładka książki Śmiertelna pułapka. Opowieść o tragedii okrętu "Kursk"
Bettina SenglingJohannes Voswinkel Wydawnictwo: Videograf II reportaż
reportaż
Die Kursk. Tauchfahrt in den Tod
Videograf II
2010-01-01
2007-01-01
Artur Kuć
katastrofy morskie okręty podwodne

Interesujący opis jednej z największych tragedii w XXI wieku. Pokazuje splot czynników, które ją spowodowały.

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna literatura faktu. Książkę dobrze się czyta. Nie przytłacza nadmiarem materiałów źródłowych, jak to bywa w innych publikacjach śledczych. Ta lekkość może wynikać z faktu, że została ona napisana w oparciu o cykl artykułów z tygodnika „Stern”. Bettina Segling i Johannes Voswinkiel nie mieli łatwego zadania. Opisać katastrofę rosyjskiego okrętu podwodnego „Kursk”, o którym oficjele nie chcieliby upubliczniania prawdy. Mentalność władzy rosyjskiej się nie zmieniła od czasów Związku Radzieckiego. Jednostka, przeciętny obywatel, nie liczy się wobec wydumanych interesów państwa. Megalomania władzy, zachowawcze podejście do podejmowania decyzji, spychologia i rozmycie odpowiedzialności, ukrywanie faktów pod wygodną przykrywką tajności, wszechobecna dezinformacja i okłamywanie medialne. Autorzy dobrze nakreślili tło tragedii łącznie z dodatkowymi informacjami, które ułatwiają zrozumienie podejścia władz do tej katastrofy i nie tylko tej. Troszeczkę brakowało mi próby zrekonstruowania na podstawie odkryć podczas eksploracji wraku sytuacji panującej na okręcie „Kursk” po katastrofie. Być może moje oczekiwania zostały niepotrzebnie skażone wcześniej obejrzanym filmem „Kursk” w reżyserii Thomasa Vinterberga.

Świetne uzupełnienie filmu, który ostatnio był w kinach. Poruszające losy rosyjskich marynarzy podwodnego okrętu. Równocześnie zadziwia mnie, w jakim stopniu zniszczony jest ten naród, który mimo okropnego traktowania przez władzę, był gotów na najwyższe poświęcenie. Przygnębiające, co polityka może zrobić z ludźmi.

Jako osoba, która do tej pory o tragedii "Kurska" wiedziała tyle co nic, uważam tę książkę za doskonałe wprowadzenie w temat. Historia jest opisana dokładnie, we wciągający, przykuwający uwagę sposób, z solidnym tłem historycznym i politycznym, a autorzy poświęcają też sporo miejsca analizie możliwych przyczyn zatonięcia okrętu.
Bardzo ciekawa, pouczająca lektura.

Bardzo ciekawa, pouczająca lektura.

Katastrofa, o której mówił cały świat. Cierpienie uwięzionych marynarzy. Nadzieja rodzin. I brak winnych tragedii.

"Kursk. Zanurzenie w śmierć" jest naprawdę dobrą, rzetelną i wciągająca opowieścią .

Służba w marynarce wojennej choć pełna wyrzeczeń przyciąga młodych ludzi. A w Rosji, na północy gorzej z zatrudnieniem. Marynarka jest często tylko jedyna perspektywa dla tamtejszych mężczyzn. Służba choć męcząca silnie solidaryzuje marynarzy.
Żołd bywa niewypłacany, statki miewają ubytki w wyposażeniu, kontroli. Państwo ma ważniejsze wydatki. A gdy dochodzi do tragedii niwelują ją. Dezinformują.
Media na całym świecie szaleją, zagranica chce pomóc, rodziny marynarzy się modlą. czas mija, trzeba działać!

Rosja nie robi prawie nic. I jest to najtrudniejsze w całym tym tragizmie. Ostatecznie nikt w wojsku, w państwie nie
poczuwa się do odpowiedzialności, za możliwość uratowania choćby kilku żyć, z liczącej 118 osób, załogi.
Rodziny ofiar pozostawione same sobie mogą liczyć na niewielką rekompensatę i zapomogę na opłacenie pogrzebu swych bliskich. Nie skarzą się. Trzeba milczeć. Pogodzić się z tragedią.

Rewelacja.Polecam.

Rewelacja.Polecam.

Choć to literatura faktu, czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. Autorzy zaczynają od ciekawego przybliżenia sylwetek kapitanów i innych oficerów "Kurska", w tym - ich edukacji i drogi zawodowej oraz relacji rodzinnych. W dalszej części mowa jest o służbie i zadaniach wykonywanych przez okręt (również szpiegowskich),łącznie z feralnymi manewrami w sierpniu 2000r. Dowiadujemy się, jak prawdopodobnie wyglądały ostatnie chwile życia marynarzy, poznajemy przebieg "akcji ratunkowej", obserwujemy całą późniejszą medialną kampanię dezinformacyjną. Wiele przeczytamy też o bezsilności poszkodowanych rodzin w starciu z rosyjską machiną państwową, o notorycznym braku funduszy na zaspokojenie podstawowych potrzeb floty i innych rzeczach, które przemilczane były w telewizyjnych przekazach informacyjnych. Pointą niech będzie odpowiedź Putina na pytanie zagranicznych dziennikarzy: Co się stało z okrętem Kursk? - Zatonął - stwierdził trywialnie ówczesny prezydent Federacji.

Praca oparta na artykułach prasy zachodniej. Oprócz katastrofy pokazuje stan rosyjskiej floty, a często też stan rosyjskiego społeczeństwa.
Razi nieco niski poziom tłumaczenia (jak sądzę) terminologii technicznej i morskiej.

• Literatura faktu
  • Chce ale nie mam
  • Marynistyka, oceanografia
  • EpuB
  • Morskie

Dodaj cytat z książki Śmiertelna pułapka. Opowieść o tragedii okrętu "Kursk"