Admirał Unrug 1884-1973

Wydawnictwo: Alma-Press
9788370204099
marynarka wojenna
36maro

Zmieniona, poprawiona i rozszerzona jedyna biografia wiceadmirała Józefa Unruga, dowódcy Floty Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1925-1939. Były oficer Cesarskiej Marynarki Wojennej (Kaiserliche Marine) w stopniu kapitana marynarki podczas pierwszej wojny światowej na przestrzeni trzech lat był dowódcą czterech z sześciu, okrętów podwodnych (U-Bootów). Przez blisko piętnaście lat służył w zawodowej kajzerowskiej flocie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do PMW; uznawany jest za twórcę przedwojennej polskiej floty wojennej. Wybitny oficer, wychowawca i dżentelmen. Legendarny dowódca obrony Wybrzeża podczas pierwszych tygodni września 1939 roku. Po kapitulacji Helu trafił do niewoli niemieckiej. Zachowanie Unruga w niewoli stworzyło legendę wokół jego osoby. Były dowódca polskiej Floty w latach 1939-1945 przebywał w 7 obozach jenieckich. Po wojnie pozostał na emigracji. Rząd brytyjski przyznał Józefowi Unrugowi emeryturę – ale admirał jej nie pobierał! Zamieszkał w Anglii, Maroku, na końcu w Domu Polskim dla emerytów pod Orleanem we Francji, gdzie zmarł w 1973 roku. Został pochowany w Montresor. Książka została wzbogacona o wiele unikalnych materiałów ilustracyjnych i dokumenty źródłowe przechowywane zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. pochodzące ze zbiorów rodziny Unrugów we Francji, oraz ze zbiorów prywatnych i państwowych we Flensburgu, Berlinie, Cuxhaven i Freiburgu.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

Adm_Lütjens | 2015-04-13

Rewelacyjna książka młodego polskiego pisarza Mariusza Borowiaka (następca Andrzeja Perepeczki i śp Zbigniewa Flisowskiego).
W życiu nie myślałem, że przyjdzie mi przeczytać tak szczegółową biografię najlepszego polskiego admirała.
Życie i kariera admirała Unruga opisane bardzo szczegółowo, od młodości, służbę w Cesarskiej Kaisermarine, w końcu służbę w PMW od momentu jej założenia do kapitulacji w kampanii wrześniowej.
Znał wiele języków - był namawiany do służby w Kriegsmarine ale zawsze odmawiał.
Kiedy przebywał w niewoli rozmawiał tylko w języku polskim (mimo, że znał język niemiecki)
Książka jak najbardziej warta przeczytania - pozycja obowiązkowa!!!
Moja ocena: 10.0 !!!! (od 1-10)

Pio | 2012-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2012 rok

9/10

DSG | 2015-04-09

To on w 1939 roku dowodził flotą i obszarem nadmorskim podczas kampanii wrześniowej. To on dał początek polskiej flocie, kupując na własne nazwisko w 1920 roku pierwszy okręt II RP - ORP "Pomorzanin". We wrześniu 1939 r. kontradmirał Józef Unrug wiedział, że w sopockim Grand Hotelu nocuje Adolf Hitler, nie zgodził się jednak na ostrzelanie budynku z dział baterii helskiej. Honor mu na to nie pozwalał... Obawiał się też, że zostanie to przedstawione przez niemiecką propagandę jako atak Polski na obiekt cywilny. Wybrzeże, odcięte od reszty kraju, poddało się jako jeden z ostatnich punktów oporu w czasie Września 39'.

MatvonChutzik | 2017-04-16
Zbigniew | 2016-12-09