Natura i jej symbole: rośliny i zwierzęta

Tłumaczenie: Hanna Cieśla
Seria: Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia
Wydawnictwo: Arkady
Dizionari dell' Arte. La natura e i suoi simboli
natura, rośliny, zwierzęta, sztuka
sztuka
Indygo

Niniejsza książka nawiązuje do systematyki Buffona podziałem na rozdziały i hasła. W poszczególnych hasłach oraz w rozdziale poświęconym stworom fantastycznym staramy się nie zgubić piękna i smaku symboliki zakorzenionej w kulturze humanistycznej. Jej centrum, jak wiadomo, stanowi człowiek ("miara wszechrzeczy"), lecz zawsze w kontakcie z naturą, z jej najwspanialszymi, najbardziej zachwycającymi przejawami, jak choćby zwykłe i wzruszające piękno rozwijającego kwiatu.

Seria syntetycznych encyklopedii dotyczy ikonografii dzieł sztuki, odczytywania ich ukrytych znaczeń, interpretacji zarówno malarstwa mitologicznego, jak i religijnego, martwej natury, portretów, alegorii.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 2006

źródło okładki: http://www.arkady.com.pl/product/2593.html