Serce smoka. Miłość w czasie wojny Korei z Japonią

Tłumaczenie: Kinga Dygulska-Jamro
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
historyczna
allison

W maleńkiej koreańskiej miejscowości Hahoe przychodzi na świat Aryong, chłopiec o "sercu smoka", który z czasem poznaje smak władzy, miłości i chwały, zostając bohaterem sześcioletniej wojny z Japonią (1592-1598). Aryong spotyka także jednego z pierwszych ludzi z Zachodu, który przybywa do Korei, hiszpańskiego jezuitę Gregoria de Cespedes, syna wysokiego urzędnika królewskiego w Madrycie. Zakonnik jest postacią historyczną, autorem wielu listów do Stolicy Apostolskiej, w których wyrażał swoją sympatię dla Koreańczyków i opisywał koszmar wojny koreańsko-japońskiej.
"Serce Smoka" to epickie wprowadzenie do najważniejszych aspektów koreańskiej kultury, takich jak konfucjanizm epoki Choson, buddyzm, kult przodków, honorowy kodeks wojskowy, czy umiłowanie przyrody i muzyki. Hiszpańscy zakonnicy, koreańscy wojownicy i japońscy samurajowie zapraszają do podróży do niebezpiecznej, a zarazem pięknej Korei XVI wieku, z jej barwnymi obyczajami i napiętą sytuacją polityczną w stosunkach z Japonią i Hiszpanią.
"Kiedy upadają Bogowie, ludzie się cieszą, bo wierzą, że mogą zająć ich miejsce"

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2011

źródło okładki: http://www.kwiatyorientu.com/

Alicya Oss | 2014-06-24

Miłość w czasie wojny Korei z Japonią - tylko pokażcie mi, gdzie to jest w tej książce - ?!

Już na wstępie zaznaczam, że nie polecam, nawet w ramach zabicia ogromnej nudy. To książka tak słaba, że sam autor nie wytrzymał i w jej połowie poddał się, traktując dokończenie historii jak formalność albo gorzej, jak karę. Powieść w żaden sposób nie porusza ani nie zachwyca, to strata czasu, w którym moglibyśmy przecież przeczytać coś, co nas choć odrobinę wpędzi w zadumę.

Historia przedstawiona w tej króciutkiej powieści, jest mniej więcej taka: W koreańskiej wiosce Hahoe przychodzi na świat – zgodnie z senną przepowiednią - chłopiec o „sercu smoka” - Aryong. Ma szczęśliwe dzieciństwo, wspaniałych rodziców i oddanych przyjaciół. Skazany przez swą wyjątkowość na sukces, wyrasta na dzielnego, inteligentnego i wrażliwego młodzieńca, a także koniec końców staje się, słynnym w całej Korei, mistrzem łucznictwa. Po zdanym egzaminie na stanowisko urzędnicze, zapomina o dziecięcych mrzonkach i...

Booka | 2011-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 października 2011

Powieść nie wywołała we mnie żadnych uczuć. Pozostałam zupełnie obojętna. Zapewne ze względu na formę legendy. U mnie książka zasłużyła na wzruszenie ramionami i odłożenie na półkę.

Joanna | 2016-07-26
adopek | 2016-05-22