Życie towarzyskie w PRL

978-83-11-12-051-8
PRL, życie towarzyskie
historia
LubimyCzytać

Po sukcesie książki Złota młodzież PRL, Cezary Prasek prezentuje drugą odsłonę kulisów życia kulturalnego w latach komunizmu. Życie towarzyskie w PRL ukazuje, jak niepostrzeżenie ideologia wciskała się niemal w każdą szczelinę, jak przenikała nawet do stylu zabaw, potańcówek, jak władza próbowała kawiarnie zastąpić świetlicami. Bo wówczas "wszystko było polityką". Również w czasie późnego...

Bo wówczas "wszystko było polityką". Również w czasie późnego PRL-u, gdy stalinizm od szedł szczęśliwie na karty historii. Polityczna czy też ideologiczna presja była nadal obecna w audycjach radiowych, w nowym medium, jakim była począwszy od połowy lat pięćdziesiątych telewizja, w kinie, nawet w piosence. Emanacją tej ostatniej były powstałe w latach sześćdziesiątych festiwale piosenkarskie, których szczyt popularności przypadł na lata siedemdziesiąte. I mimo że Polacy często nabierali się na wciąż płonne obietnice lepszego życia, przez cały czas istnienia PRL -u na ogół opierali się odgórnej indoktrynacji. Próbowali żyć normalnie, chociaż istniały obszary, na których to było bardzo trudne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona 2011

źródło okładki: www.bellona.pl

Kaliber48 | 2014-05-22

Sentymentalna podróż do czasów mojego dzieciństwa, młodości, lat studenckich i początków mojej pracy na uczelni. Książka nieprawdopodobnie rzetelna i prawdziwa, książka, którą się chłonie, ale też książka chyba tylko dla niektórych – dla tych mianowicie, którzy bywali tam gdzie Autor a i piszący tę opinię; gdzie obaj spotykali postaci wymienione i opisane w książce. Jakże autentyczne są opisy np. Jana Himilsbacha, którego też spotykałem w „Harendzie”, jadłodajni-stołówce mieszczącej się w podziemiach budynku, do którego chodziło się głównie na piwo - wszak Uniwerek był(jest) przez miedzę, a „Harenda” kusiła nas żaków, jak żaden innych lokal w okolicy. Autor, Cezary Prasek w pigułce zawarł to co pozostało też i w mojej pamięci, a ponieważ informacje podane w książce są mocno skondensowane to dla niektórych, szczególnie tych młodszych jej zawartość może być odbierana jako bardzo ogólna czy wręcz powierzchowna. Dla mnie (jasne, ze jestem sentymentalnie nieobiektywny!) książka jest...

Nesihonsu | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015