Dwa do jeden

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Więcej poezji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
83-88515-88-8
poezja
black_hole

"Dwa do jeden jest tyleż świadectwem wyczerpania pewnej formuły poezji, co poszukiwaniem nowej, śmielszym i rozleglejszym niż do tej pory; stąd też się bierze - siłą rzeczy - pewna "demonstracyjność" niektórych rozwiązań, przydająca tej poezji, i tak już "silnej", dodatkowego gestu, tym razem językowego, wysuniętego w tej książce na pierwszy plan."
Rafał Wawrzyńczyk

źródło opisu: Biuro Literackie, 2006

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl/biuro/biuro.php?site=410

monweg | 2016-04-10

Dwa do jeden jest tomem poezji Marty Podgórnik. Książka została wydana w roku 2006, a Marty Podgórnik chyba nie trzeba nikomu już przedstawiać, gdyż stanowi ona postać dobrze znaną na polskiej (i nie tylko) scenie poetyckiej. Autorka w tej książce naprawdę, kolokwialnie mówiąc, daje radę. I weź tu człowieku interpretuj wiersze, łatwo mieć nie będziesz.

Po pierwsze, Dwa do jeden jest tomem w dużej mierze autotematycznym, w którym poetka (podmiot liryczny?) mówi wiele o pisaniu i poezji, a także sporo o środowisku piszących i wydających. Nie brakuje tekstów o tekstach: zasłyszanych, przeczytanych, z wykorzystaniem tychże jako swoistych łączników lub katalizatorów zdarzeniowości twórczej (a może nawet odtwórczej). I śmierci nie brakuje pod postacią zespołu „The Śmierć”, który prędzej czy później zagra swój koncert. Czasem złapiemy w jakichś wersach parę rymów, wczujemy się w wyraźny rytm poezji Podgórnik. Pojawia się jednak pytanie (znaczy się u mnie pojawiło się na pewno) w tym...

WeronikaStępkowska | 2016-07-30
Na półkach: Poezja, Przeczytane