Seria w ciemność

Wydawnictwo: Biuro Literackie
literatura polska
poezja
Ag2S

Czytelnik znajdzie w zbiorze wszystko to, co najbardziej fascynuje w twórczości Dehnela – humor, ironię, elegancką formę i biegłość warsztatu. Przez wiersze przewijają się obrazy z minionych epok i przegląda się w nich współczesna rzeczywistość. W jaką podróż zabrać te utwory? "Wszędzie, gdzie pójdziesz, będzie gorzej, / zatrzymaj się, uśmiechnij" – podpowiada poeta w wierszu otwierającym książkę.

Zbiór starannie wyselekcjonowanych wierszy posiada, mimo skromnej formy, dużą poetycką intensywność. "Przekopiowałem sobie do jednego pliku wszystkie tomy – czytamy w nocie odautorskiej. – Ponad dwieście pięćdziesiąt wierszy. Ćwierć tysiąca. Po co tyle słów? Ogromnie to wszystko żenujące, ten strzał w pustkę. Teraz z tych pięćdziesięciu paru wybrałem dwadzieścia dwa, które wydają mi się nie celne może, ale mniej niecelne niż pozostałe. Oby trafiły".

Po Serii w ciemność do rąk czytelników powędrują dwadzieścia dwa wiersze Romana Honeta, ubiegłorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wybór swoich najważniejszych wierszy przygotują niebawem także Andrzej Sosnowski i Julia Szychowiak. Seria "22. Wiersze podróżne" poza tradycyjnymi miejscami sprzedaży książek trafi również – a jakże! – na dworce i lotniska.

źródło opisu: http://biuroliterackie.pl/

źródło okładki: http://biuroliterackie.pl/

Karolina Kułakowska | 2018-11-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2018
Przeczytana: 25 listopada 2018

Krótka książka, choć warta przeczytania.
Wspaniałe erotyki, kilka perełek.
Polecam!

Tomasz Wojewoda | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

WIERSZEM W PUSTKĘ

Zarówno okładka, jak i tytuł tego zbioru wierszy Jacka Dehnela są wielce wymowne – mogłyby być dobrym pretekstem do coming out’u, tyle że autorowi „Lali” żaden coming out nie jest już potrzebny. Ale nie o tym chciałem pisać. Geneza tej niewielkiej książeczki jest następująca – w 2013 roku Karen Kovačik – amerykańska poetka, tłumaczka literatury polskiej (autorka m.in. „Scattering the Dark – antologii poezji polskich poetek) wyraziła chęć przełożenia poezji Dehnela na język angielski. W tym celu poeta wyłuskał ze swoich dotychczasowych wierszy swoiste „the best of”, wybierając około 50-60 utworów. W swoim dzienniku zapisał wtedy: „(…) przekopiowałem sobie do jednego pliku wszystkie tomy, łącznie z najnowszym (…) Ponad dwieście pięćdziesiąt wierszy. (…) Po co to komu, po co tyle pisania? W trzydziestym trzecim roku życia ćwierć tysiąca? Co będzie w pięćdziesiątym piątym, w siedemdziesiątym siódmym roku? Może nie dożyję, pocieszam się, a co jeśli jednak dożyję? Po...

annamagdalena | 2017-02-17

Migawki, mgnienia oka. Ujrzane, przypadkowo podsłuchane, zarejestrowane zdaje się przypadkowo.

Króciutkie wiersze, opowiastki raczej, wskazujące na konkretną rzecz, osobę, zwierzę. Wyznania miłości kryjące się, a jakże, między wierszami. I tylko czytając niezwykle uważnie, po kilka razy, dostrzec można ten ukryty sens...

Poezji nie powinno się oceniać, nie do każdego przemawia, a już z pewnością do każdego inaczej. Jednak polecam, choćby po to by na chwil kilka oderwać się od świata namacalnego.

| 2016-03-13

Jacek Dehnel to niezwykle utalentowany poeta. Jego wiersze pełnie domówień, niejednoznacznie mają w sobie coś co przyciąga i człowiek mimowolnie sięga po więcej. Wielokrotnie nagradzany udowadnia, że ludzie są spragnieni takiej właśnie twórczości. W tym miesiącu wyszedł jego kolejny tomik z serii „Wiersze podróżne” pod tytułem „Seria w ciemność”.

Te dwadzieścia dwa wybrane przez autora wiersze to tylko kropla w morzu jego twórczości. Jak sam mówi, napisał mnóstwo słów, ale dla niego najważniejsza jest nie tyle ilość, ale to ile z tych słów trafi do innych. Zestawił ze sobą wiesze zupełnie różne jeśli chodzi o styl, budowę czy formę – łączy je tematyka. Jacek Dehnel mówi o związkach.

Związki to temat rzeka. Podmiot liryczny pokazuje różne oblicza tak bliskich więzi między ludźmi. Podkreśla blaski, ale nie ukrywa też cieni. Udowadnia, że miłość nie zna żadnych granic, żadnych ograniczeń.

Jak dla mnie, to nie są najlepsze wiersze. Oczarowały mnie zaledwie trzy, a to trochę mało....

monweg | 2016-03-04

Jacka Dehnela chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Mimo ledwie 35 lat na karku ma całkiem spory twórczy dorobek, zarówno poetycki, jak i prozatorski. Dał się także poznać jako tłumacz m. in. Francisa Scotta Fitzgeralda czy Henry’ego Jamesa. Pisarz zdobył już wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Paszport Polityki; jego dzieła znalazły się także dwukrotnie w finałowej siódemce Nagrody Nike. Wiersze, które składają się na niewielki tom poetycki, zatytułowany Seria w ciemność, potwierdzają zdecydowanie klasę warsztatową i językową autora Lali. Na książkę składają, jak mówi czytelnikowi podtytuł, z 22 wierszy podróżnych, bardzo osobistych i, wydaje się, ważnych dla poety.

(…)
To, że jesteśmy razem, jest częścią porządku –
jak rytm drzew na poboczach, regularność ulic,
...

Kaliber48 | 2016-02-21

Jestem nieobiektywny bo lubię Dehnela, i tego prozą i tego wierszem i tego tłumaczem... 22. wiersze podróżne. W środku również fotografie. Przeczytałem jednym tchem na trasie dom - praca (też podróżnie!). Większość wierszy sygnowane: "Warszawa" . Czyżby już Dehnel Warszawski? Polecam nieobiektywnie :)
P.S. Okładka smakowita. Z podtekstem?