978-83-924888-4-2
patriotyzm, historia
historia
monia122

Dziennik 1920 roku ukazuje słowami dziewiętnastolatka obyczajowość polskiej inteligencji sprzed stu lat. Jest niezwykłym świadectwem postrzegania odpowiedzialności wobec Ojczyzny, prawdziwą lekcją patriotyzmu, bardzo potrzebną nam wszystkim - współczesnym Polakom.

źródło opisu: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, 2010

źródło okładki: http://www.empik.com/dziennik-1920-roku,prod586936...»

Bagienka | 2013-01-30
Przeczytana: 13 października 2016

366 dni narzekań zrzędliwego nastolatka.
"Jest niezwykłym świadectwem postrzegania odpowiedzialności wobec Ojczyzny, prawdziwą lekcją patriotyzmu..." - czy odpowiedzialność ta ma polegać na rzucaniu wzniosłych frazesów w domowych pieleszach pod okiem "mamusi i tatusia", krytykowaniu walczących z Bolszewikami, wiecznym użalaniu się nad sobą, zupełnym brakiem odpowiedzialności w podejmowanych działaniach?
Lekcja patriotyzmu jakoś mi umknęła, być może chodzi o wariacje autora na temat "jak wyrwać się z wojska"? Otóż: najlepiej zgubić szablę "po ciemku" i mieć nadzieję, że koń "zdechnie", znaleźć się w szpitalu - skąd może do domu odeślą..., pisać żałosne listy do rodziców o wyrwanie z wielkiej niedoli jaką jest pole walki... Życie kawalerzysty nie było jednak takie złe, pieniądze przysyłane przez rodzinę autor wydawał na "ciastka, lody i czekoladę", ponieważ "nie mógł im się oprzeć" :)
Nie polecam, jakoś nie mogę...

Ariel_O | 2016-11-23
Madzia131741 | 2016-06-18