Rumunia - zapomniany sojusznik Hitlera

9788311119536
Ion Antonescu, Rumunia, , Hitler, wojna
historia
Michał

Co spowodowało, że nawiązał sojusz z Hitlerem?. W jakiej mierze zachował suwerenność swojego kraju? Jaką rolę odegrał on sam i Rumunia w II wojnie światowej? Ion Antonescu rządził Rumunią od września 1940 r. do sierpnia 1944 r. Podczas II wojny światowej był jednym z najważniejszych sojuszników Trzeciej Rzeszy. Niezmiennie cieszył się uznaniem Hitlera. Dowodził trzecią pod względem...

Ion Antonescu rządził Rumunią od września 1940 r. do sierpnia 1944 r. Podczas II wojny światowej był jednym z najważniejszych sojuszników Trzeciej Rzeszy. Niezmiennie cieszył się uznaniem Hitlera. Dowodził trzecią pod względem liczebności armią państw w Europie. W ataku na ZSRR uczestniczyło 585 tys. rumuńskich żołnierzy.
Pod jego rządami Rumunia wspierała niemiecką machinę wojenną dostawami ropy naft owej i innych surowców. Zdołał utrzymać pewną niezależność od Niemiec; deportował Żydów z Besarabii i Bukowiny, nigdy jednak nie wyraził jednak zgody na wysyłanie rumuńskich Żydów do obozów śmierci na terenie Polski.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Poważna praca omawiająca historię Rumunii w 20leciu międzywojennym, kwestie ideologiczne, jak również polityczne.
Przedstawia przyczyny przyłączenia się Rumunii do wojny, organizację jej wojska i jego udział w walkach. Poważnie koncentruje się na ogromie strat poniesionych przez Rumunię.
Przemiany polityczne kraju bezpośrednio przed jego zajęciem przez ZSRR również znalazły dla siebie miejsce w książce.
Bardzo dobra rzecz.

Milusia | 2016-05-03