Rumunia - zapomniany sojusznik Hitlera

9788311119536
Ion Antonescu, Rumunia, , Hitler, wojna
historia
Michał

Co spowodowało, że nawiązał sojusz z Hitlerem?. W jakiej mierze zachował suwerenność swojego kraju? Jaką rolę odegrał on sam i Rumunia w II wojnie światowej? Ion Antonescu rządził Rumunią od września 1940 r. do sierpnia 1944 r. Podczas II wojny światowej był jednym z najważniejszych sojuszników Trzeciej Rzeszy. Niezmiennie cieszył się uznaniem Hitlera. Dowodził trzecią pod względem...

Ion Antonescu rządził Rumunią od września 1940 r. do sierpnia 1944 r. Podczas II wojny światowej był jednym z najważniejszych sojuszników Trzeciej Rzeszy. Niezmiennie cieszył się uznaniem Hitlera. Dowodził trzecią pod względem liczebności armią państw w Europie. W ataku na ZSRR uczestniczyło 585 tys. rumuńskich żołnierzy.
Pod jego rządami Rumunia wspierała niemiecką machinę wojenną dostawami ropy naft owej i innych surowców. Zdołał utrzymać pewną niezależność od Niemiec; deportował Żydów z Besarabii i Bukowiny, nigdy jednak nie wyraził jednak zgody na wysyłanie rumuńskich Żydów do obozów śmierci na terenie Polski.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

henio32 | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Pisząc tą opinię mam bardzo mieszane uczucia ze względu na to , że jest to pozycja o dwóch zdecydowanie różnych obliczach jedno bardzo słabe, drugie bardzo dobre - średnia to 3,5 góra 4 gwiazdki.
Przede wszystkim już sam tytuł wprowadza nas w błąd, ponieważ nie wyobrażałem sobie aby w takiej książce nie wspomnieć o wysiłku wojennym armii rumuńskiej, jej szlaku bojowym, składzie, bitwach, współdziałaniu z Niemcami. To powinna być lwia cześć takiej książki a tu nie ma na ten temat ani słowa...
Jak to możliwe? ano tak , że tytuł powinien brzmieć " Polityczne aspekty współpracy Rumunii z Niemcami w latach 1939 -45 + holokaust Żydów" - wtedy jako tako wiedzielibyśmy co bierzemy do ręki.
Można też na to spojrzeć z innej strony - książka liczy 423 strony i 12 rozdziałów w tym mamy jeden rachityczny rozdział o "wojnie" liczący 46 stron i 5 rozdziałów o holokauście liczących 202 strony!
Dlatego też, ktoś kto chce się czegoś dowiedzieć o współpracy obu państw od strony wojskowo - frontowej...

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Poważna praca omawiająca historię Rumunii w 20leciu międzywojennym, kwestie ideologiczne, jak również polityczne.
Przedstawia przyczyny przyłączenia się Rumunii do wojny, organizację jej wojska i jego udział w walkach. Poważnie koncentruje się na ogromie strat poniesionych przez Rumunię.
Przemiany polityczne kraju bezpośrednio przed jego zajęciem przez ZSRR również znalazły dla siebie miejsce w książce.
Bardzo dobra rzecz.

Keys | 2017-09-27