Estonia

Okładka książki Estonia Jan Lewandowski
Okładka książki Estonia
Jan Lewandowski Wydawnictwo: TRIO Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku historia
historia
Historia państw świata XX i XXI wieku
TRIO
2001-01-01
2001-01-01
8388542044
historia Estonia XX wiek

Książka z serii Historia państw świata w XX wieku.

Mała Estonia, o której wydaje mi się, że wiemy bardzo niewiele, to bardzo ciekawy kraj, którego najnowsza historia nie oszczędzała między innymi ze względu na jego miejsce na mapie i otoczenie.

Z jednej strony Estonię łączy silna więź z Litwą i Łotwą, które określane są jako państwa bałtyckie (był moment, w którym Estonia wyszła z inicjatywą stworzenia Związku Bałtyckiego, do którego miały należeć jeszcze Polska i Finlandia),z drugiej strony w momentach konfliktów w XX wieku znajdowała się między Niemcami i Rosją, przez co działania wojenne tych dwóch państw zawsze musiały się kończyć okupacją Estonii. A w innym ujęciu jest to kraj znajdujący się na styku świata skandynawskiego, Europy środkowej i Europy wschodniej.

Ale to położenie między Rosją i Niemcami miało największe konsekwencje dla chcących wolności Estończyków. Kraj był ciągle okupowany, walczył raz z jednymi i drugimi, aż w końcu wchłonął go Związek Radziecki na prawie 50 lat.

Autor przedstawia 100 lat z historii Estonii, gdzie głównie kraj walczył o swoją niezależność lub bardzo skutecznie się rozwijał, gdy miał wystarczającą swobodę. Przedstawiona jest też sytuacja gospodarcza w obliczu kryzysów, polityczna, gdzie potencjał dla demokracji zawsze był ogromny, chociaż nie obyło się też bez rządów dyktatorskich, a także jak kształtowała się estońska sztuka i kultura, relacje ze światem oraz demografia, która oberwała najbardziej poprzez siłową rusyfikację, mordy, wywózki i zasiedlanie Estonii Rosjanami.

Książka z serii Historia państw świata w XX wieku.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o historii Estonii w XX wieku, to pozycja ta jest obowiązkowa dla takiego kogoś.
Ciężko jest zmieścić losy nawet małego państwa, jakim jest Estonia, w takiej dość krótkiej i formatowo małej książce, ale: dobrze to robi, bo ilość estońskich imion, nazwisk oraz nazw może spowodować trochę zamętu w głowie. Nie wiem, czy traktować to jak minus, w końcu trzeba przedstawić najważniejsze postaci i wydarzenia, no ale może fakt ten trochę skołować czytelnika. Na szczęście z tyłu znajduje się słowniczek nazwisk, gdzie każda ważniejsza postać jest w kilku słowach przedstawiona - duże ułatwienie w poruszaniu się po gąszczu trudnych estońskich nazwisk.
Oczywiście, jest to pozycja podstawowa (podobnie jak inna książka Jana Lewandowskiego, ujmująca dzieje tego kraju od najdawniejszych lat, mianowicie "Historia Estonii"),ale za to ważna. Jeśli ktoś nie chce czytać zagranicznych pozycji (angielskich, niemieckich, rosyjskich, no i naturalnie - estońskich),to w Polsce nie znajdzie wielu opracowań naukowych lub popularno-naukowych na temat Estonii. Dlatego też warto przeczytać tę książkę, aby poznać dzieje małego narodu i zrozumieć, tak mniej więcej, dlaczego Estonię nazywano jednym z "tygrysów Bałtyku" czy "zachodem ZSRR" (nie tylko z racji swojego geograficznego położenia).

• O Bałtach, Estończykach, Finach
  • ESTONIA
  • Do kupienia
  • Historia narodów i państw

Dodaj cytat z książki Estonia