Kościół w burzliwych czasach

Okładka książki Kościół w burzliwych czasach
Alfons Skowronek Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi religia
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360356234
Tagi:
kościół sobór watykański II
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
475
145

Na półkach:

Okazała się ciekawa. Nie tylko z powodu teorii dotyczącej diakonów stałych, choć jest ona poparta argumentami, z którymi niełatwo się dyskutuje, zresztą ta sprawa zajmuje raptem 8 stron w liczącej tychże 240 książce.
Jak to zwykle bywa w takich pozycjach zaczynają się one historycznym wprowadzeniem i tak jest tym razem. Autor analizuje strukturę (jeśli o takiej można w ogóle mówić) pierwotnego Kościoła, poprzedzając ją opisem wspólnoty uczniów gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa. Opiera się przy tym na informacjach dostarczanych przez Pismo Święte.
Następnie omawiany jest Kościół jako Lud Boży w relacji do różnych popularnych tudzież ważnych spraw i problemów współczesnego (i nie tylko) świata. Kościół jako znak w świecie, w historii, odpowiedzialny za zbawienie rządzący się swoimi prawami.
Im dalej tym bardziej kontrowersyjnie, chociaż ostatnio trudno napisać lub powiedzieć coś naprawdę szokującego czego nikt wcześniej jeszcze nie wymyślił. Rozdział o Kościele jako wspólnocie w dużej mierze zajmuje się biskupami, kapłanami i diakonami jako przykładem trójstopniowego urzędu, w którym realizuje się idea communio. To ten moment z diakonatem Kobiet.
Potem następuje przejście do idei ekumenicznych, jednego Kościoła a zarazem wielu Kościołów (lub kościołów, jak kto woli). Opis poszczególnych, największych Kościołów chrześcijańskich. Rozwój organizacji, stowarzyszeń, ruchów ekumenicznych oraz ich relacja z Kościołem Katolickim, który z pewnych względów (omówionych) podchodzi to takich przedsięwzięć z dystansem.
Na koniec przedstawione zostały różne modele jedności kościelnej (uwzględniające różne denominacje), sam autor opowiedział się za pluralistyczną koncepcją Kościoła otwartego na dialog ze światem
No i wisienka na torcie. Sobór Watykański II i jego reformy jeszcze nie zostały wprowadzone w życie. A w ogóle to źle je zrozumiano i wypaczono. Więcej: to chrześcijaństwo się jeszcze na dobre nie zaczęło! Nie miało bowiem żadnych szans, by się rozwinąć.
Dla mnie odrobinę za dużo różnych zagadnień w jednej (stosunkowo cienkiej) książce. Czułam pewien niedosyt, bo nie do końca zrozumiałam pewne kwestie.
I wstęp/notka na okładce nastawiły mnie na odrobinę coś innego niż znalazłam w środku.

Okazała się ciekawa. Nie tylko z powodu teorii dotyczącej diakonów stałych, choć jest ona poparta argumentami, z którymi niełatwo się dyskutuje, zresztą ta sprawa zajmuje raptem 8 stron w liczącej tychże 240 książce.
Jak to zwykle bywa w takich pozycjach zaczynają się one historycznym wprowadzeniem i tak jest tym razem. Autor analizuje strukturę (jeśli o takiej można w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Literatura teologiczna
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • 4) Chrześcijaństwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kościół w burzliwych czasach


Podobne książki

Przeczytaj także