Książka Roku 2018
religia
Andrzej

W dniach 12-16 stycznia 1987 roku Instytut Ekumeniczny KUL zorganizował cykl wykładów poświęconych tematowi: "Eucharystia w dialogu ekumenicznym". (...) Po stuleciach wrogości i wzajemnej nieznajomości, podzieleni między sobą chrześcijanie zaczynają zabiegać gorliwie o porozumienie co do tak istotnego wymiaru życia kościelnego, jakim jest Eucharystia. W wielu kwestiach odkrywają wspólną wiarę...

(...) Po stuleciach wrogości i wzajemnej nieznajomości, podzieleni między sobą chrześcijanie zaczynają zabiegać gorliwie o porozumienie co do tak istotnego wymiaru życia kościelnego, jakim jest Eucharystia. W wielu kwestiach odkrywają wspólną wiarę Kościoła Chrystusowego na podstawie Biblii, Tradycji apostolskiej i nauki Ojców Kościoła.
(...) Dialog ekumeniczny, ujawniając punkty zbieżne w rozumieniu tajemnicy Eucharystii, ukazuje chrześcijaństwo jako uczącą się wspólnotę Kościołów. Świadczy o głębokim sensie prowadzenia braterskich rozmów nad wspólną wiarą. Odkrywamy dzisiaj coraz częściej, iż obok prawd i "antyprawd" istnieją także "współprawdy" - prawdy wspólne, przynaglające do wspólnego uczniostwa i szczerego braterstwa.
(...) Publikowane poniżej teksty pochodzą w zasadzie ze wspomnianego wyżej cyklu wykładów ekumenicznych. Niektóre z nich zostały znacznie poszerzone, inne dołączone.
Leonard Górka SVD,
Wacław Hryniewicz OMI