Gabriel Temkin

rodzony w rodzinie żydowskiego współwłaściciela fabryki przędzalniczej w Łodzi, w wielu lat 14 zmuszony do pracy zarobkowej ze względu na trudną sytuację finansową rodziny, członek Komunistycznego Zwi... rodzony w rodzinie żydowskiego współwłaściciela fabryki przędzalniczej w Łodzi, w wielu lat 14 zmuszony do pracy zarobkowej ze względu na trudną sytuację finansową rodziny, członek Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej od 1937 do rozwiązania. Od wybuchu II wojny światowej przebywał na terenie ZSRR, następnie jako żołnierz Armii Czerwonej walczył na froncie austriackim.

Po wojnie w 1946 powraca do Łodzi, gdzie kontynuuje studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W tym też roku wstępuje do Polskiej Partii Robotniczej. Od 1949 do 1957 praca w Dwuletniej Szkole przy Komitecie Centralnym PZPR (od asystenta do zastępcy dyrektora), od 1957 do 1968 praca w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR (od pracownika naukowego do zastępcy dziekana w Katedrze Ekonomii Politycznej). W latach 1959-1968 doradca ekonomiczny Wicepremiera PRL.

Pod koniec 1968 wyjechał z żoną i dwójką dzieci do USA, a następnie Kanady, gdzie osiedlił się w Brock nad jeziorem Ontario. W 1992 przeniósł się do USA, do miasta Sarasota na Florydzie, gdzie będzie mieszkał do końca życia.

Zwolennik koncepcji socjalizmu rynkowego, pod koniec życia zwolennik neoliberalizmu w gospodarce.

Jego żoną była Hanna Temkinowa, polska filozof zajmująca się koncepcjami myśli anarchizmu kolektywistycznego (głównie myślą Michaiła Bakunina).

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Temkin

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dyskusje o gospodarce socjalistycznej Marks - Lange - Mises - Hayek
Dyskusje o gospodarce socjalistycznej Marks - Lange - Mises - Hayek
Gabriel Temkin

0 (0 ocen i 0 opinii)
Dyskusje o gospodarce socjalistycznej Marks - Lange - Mises - Hayek
Jeden z wniosków natury ogólnej można sformułować bardzo krótko: jak najmniej „widzialnej ręki" w życiu gospodarczym. (...) Moje doświadczenie jako doradcy rządu odegrało w kształtowaniu tej konkluzji...
czytelników: 9 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
2
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd