Władysław Kubów

Urodził się na Podolu we wsi Berezowica Mała, powiat Zbaraż, województwo tarnopolskie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dokształcał się w Zespole Przysposobienia Rolniczego, pełniąc zarazem funkcję Ko... Urodził się na Podolu we wsi Berezowica Mała, powiat Zbaraż, województwo tarnopolskie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dokształcał się w Zespole Przysposobienia Rolniczego, pełniąc zarazem funkcję Komendanta Hufca Strzelczyków i pracując w gospodarstwie rolnym rodziców.
W czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej działał w Ruchu Oporu - AK i Samoobronie przed bandami UPA. Przeżył mord dokonany na ludności polskiej przez banderowców w rodzinnej wsi, w lutym 1944 r. W kwietniu tegoż roku został powołany do wojska, przeszedł szlak bojowy Wojska Polskiego i brał udział w operacji berlińskiej. Wśród wielu odznaczeń wojennych i państwowych posiada medal „Za udział w walkach o Berlin”. Jest również Kawalerem i Oficerem Orderu „Polonia Restituta”. Po zdemobilizowaniu został osiedlony na poniemieckim gospodarstwie rolnym we wsi Sośnica, powiat Krotoszyn, województwo poznańskie. Pracując na roli kierował Gminnym Ośrodkiem Przysposobienia Rolniczego i Wojskowego w Dobrzycy. W końcu lat czterdziestych został skierowany do Poznania, gdzie po ukończeniu szkoły średniej wstąpił na Uniwersytet Poznański - Wydział Rolniczo-Leśny.
Po ukończeniu studiów rolniczych podjął dalszą naukę na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracował w róż¬nych instytucjach związanych z wsią i rolnictwem. W 1982 r. przeszedł na emeryturę.

źródło opisu: z okładki

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Polacy i Ukraińcy na Podolu. Tragedia Polaków w Berezowscy Małej koło Zbaraża
Polacy i Ukraińcy na Podolu. Tragedia Polaków w Berezowscy Małej koło Zbaraża
Władysław Kubów

0 (0 ocen i 0 opinii)
Polacy i Ukraińcy na Podolu. Tragedia Polaków w Berezowscy Małej koło Zbaraża
Na przykładzie Berezowicy Małej na Podolu, autor ukazał w skondensowanej formie losy Polaków na wschodnich kresach Rzeczpospolitej. Dzieje rodzinnej krainy Podola, zarysowane zostały począwszy od XIV...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd