Aleksander Hołyński

Polski podróżnik i pisarz. Wraz z bratem, Stefanem (późniejszy przyjaciel Juliusza Słowackiego), wychowywał się w rodzinnym majątku w Krzyczewie (obecnie miejscowość Kryczau na Białorusi). Dużo podróż... Polski podróżnik i pisarz.
Wraz z bratem, Stefanem (późniejszy przyjaciel Juliusza Słowackiego), wychowywał się w rodzinnym majątku w Krzyczewie (obecnie miejscowość Kryczau na Białorusi).
Dużo podróżował, szczególnie upodobawszy sobie Amerykę Północną.
Był jednym z prekursorów teorii o połączeniu Atlantyku z Pacyfikiem poprzez kanał w Panamie, która wówczas należała do Stanów Zjednoczonych.
W 1970 roku Krajowa Agencja Wydawnicza wypuściła na rynek księgarski publikację "Byłem przy narodzinach Kalifornii" autorstwa A. Hołyńskiego.
Z kolei w 1996 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego ukazała się książka z serii "Acta Universitatis Wratislaviensis" zatytułowana "Hiszpania malowniczo-historyczna. Zapirenejskie wędrówki Polaków w latach 1838-1930", gdzie jednym z autorów był Aleksander Hołyński.

Dwukrotnie żonaty: 1. Adela Doktorowicz-Hrebnicka (1840-1850, jej śmierć), córka Maria Adela Teresa (ur. 1850); 2. Kunegunda Broel-Plater (1852-1868, jej śmierć), 4 dzieci: 3 córki, w tym Stefania (ur. 1863) i syn Wacław Walerian (ur. 1861).

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Byłem przy narodzinach Kalifornii
Byłem przy narodzinach Kalifornii
Aleksander Hołyński

7,5 (4 ocen i 1 opinii)
Byłem przy narodzinach Kalifornii
Politykujący intelektualiści bywają nudni; o Hołyńskim można wszystko powiedzieć, tylko nie to. Jego politykowanie więcej mówi o nim samym, niż o polityce. Jego poglądy są częścią jego osobowości, któ...
czytelników: 4 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd