Michał Cała

Urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał w Tychach i w latach 1978–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy... Urodził się w 1948 roku w Toruniu. Po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej zamieszkał w Tychach i w latach 1978–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy powstał cykl czarno-białych fotografii "Śląsk".

Fotografie z tego cyklu znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także magistratu miasta Duisburg w Zagłębiu Ruhry.

Autor jest laureatem wielu konkursów fotograficznych. Dwukrotnie otrzymał Grand Prix na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach w 1979 i 1983 r.

Wystawa "Śląsk" była eksponowana w wielu galeriach m.in. w Katowicach (1984), Warszawie (1986), Krakowie (1986), a także w Muzeum Śląskim w Katowicach (2002).

Autor jest również twórcą wystawy "Galicja", a także wystawy "Paysages de Pologne" pokazanej w Galerie Contraste w Bordeaux w 1985 r.

W latach 2004-2006 współpracował z Galerią Zderzak w Krakowie. W efekcie tej współpracy powstał czarno-biały album "Śląsk".

W roku 2006 w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie odbyły się dwie jego wystawy: "Śląsk 1978-1980" w Galerii Zderzak, oraz "Śląskie osiedla" w galerii Związku Polskich Artystów Fotografików. W tym samym roku zdjęcia z cyklu śląskiego były wyświetlane w galerii Kronika w Bytomiu.

W roku 2007 Michał Cała został zaliczony do stu najważniejszych polskich fotografów działających w ubiegłym stuleciu i wziął udział w wystawie pt. "Polska fotografia w XX wieku" - Warszawa, Wilno.

Również w roku 2007 Michał Cała pokazał swoją wystawę "Śląsk" na 2. Foto Festival Mannheim Ludwigshafen Heidelberg. Zajął też I miejsce na konkursie Pilsner IPA 2007 w kategorii "Industrial". W tym samym roku o autorze i o jego śląskich zdjęciach napisał brytyjski magazyn Foto8, oraz British Journal of Photography.

W roku 2008 zdjęcia z cyklu Śląsk były prezentowane w galerii Ikona w ramach Fotofestiwalu w Łodzi, oraz wzięły udział w projekcie Behind Wall podczas festiwalu Noorderlicht w Holandii.

W roku 2009 zdjęcia z tego cyklu były wyświetlane podczas "009 Night of the Museums, Fotografie Forum Frankfurt. Global Views: 20 international photographers, chosen by Celina Lunsford".
W tym samym roku odbyła się wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach "Michał Cała, Edward Poloczek, śląskie inspiracje krajobrazowe", oraz w Starej Galerii ZPAF w Warszawie "Michał Cała 30 lat fotografii na Śląsku".

Jego fotografie były publikowane w albumach: "Antologia fotografii polskiej 1839-1989", "Mistrzowie polskiego pejzażu", "Polska fotografia w XX wieku".

Michał Cała w latach 70-tych był współtwórcą Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON, a od 1983 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Obecnie mieszka w Bielsku-Białej i zajmuje się fotografią dla celów wydawniczych. Jest autorem albumów "Śląsk", "Beskidy", "Podbeskidzie", "Karkonosze", "Góry Polski". Po kilkunastoletniej przerwie nadal fotografuje Śląsk.

Konkursy, wystawy, publikacje. Czytaj więcej... »

źródło opisu: http://www.michalcala.pl/oautorze.php

źródło zdjęcia: http://www.michalcala.pl/oautorze.php

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Góry Polski
Góry Polski
Michał Cała

0 (0 ocen i 0 opinii)
Góry Polski
Autor:
Autorski album fotograficzny Michała Cały „Góry Polski” to zbiór wysokiej klasy fotografii prezentujących najpiękniejsze widoki górskie, z pietyzmem wybrane spośród bogatego dorobku artysty. Wielkofor...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Podbeskidzie
Podbeskidzie
Michał Cała

0 (0 ocen i 0 opinii)
Podbeskidzie
Autor:
Podbeskidzie to niezwykle ciekawy region Polski, łączący piękno przyrody z bogactwem kultury oraz prężnie rozwijającą się przedsiębiorczością. Album ten prezentuje niepowtarzalną urodę górskich krajob...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Pszyczyna i okolice
Pszyczyna i okolice
Michał Cała

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Szczyrk
Szczyrk
Michał Cała

0 (0 ocen i 0 opinii)
Szczyrk
Autor:
Szczyrk - miasto określane mianem polskiej stolicy narciarstwa. Na gości czeka tutaj największa w kraju liczba tras narciarskich, z których większość jest sztucznie naśnieżana i oświetlona nocą. Okoli...
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Śląsk
Śląsk
Michał Cała

7 (1 ocen i 0 opinii)
Śląsk
Autor:
Książka jest owocem wieloletniej pracy znanego artysty fotografika, którą poświęcił uwiecznianiu śląskiego krajobrazu. Tu miasto i wieś "rozpychają się", walcząc o człowieka. Człowiek zaś ni...
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)
Śląsk i Galicja
Śląsk i Galicja
Michał Cała

8 (1 ocen i 1 opinii)
Śląsk i Galicja
Autor:
Najnowsza pozycja wydawnicza Michała Cały, wspanialego fotografika, laureata nagród fotograficznych. Publikacja towarzyszyla znakomitej wystawie pod tym samym tytulem, ktora odbyla sie w Muzeum Hi...
czytelników: 2 | opinie: 1 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

6
4
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd