Georg Ratzinger

Niemiecki duchowny katolicki, protonotariusz apostolski, infułat, dyrygent chórów kościelnych, brat papieża Benedykta XVI. Od dzieciństwa interesował się muzyką i grał na organach kościelnych już jak... Niemiecki duchowny katolicki, protonotariusz apostolski, infułat, dyrygent chórów kościelnych, brat papieża Benedykta XVI.

Od dzieciństwa interesował się muzyką i grał na organach kościelnych już jako 11-latek. Rozpoczął edukację muzyczną, ale przerwał ją w 1942 po wcieleniu do Wehrmachtu. Był ranny w czasie walk we Włoszech (1944); po wojnie przebywał przez krótki czas w amerykańskim obozie jenieckim. W styczniu 1946 wspólnie z młodszym bratem Josephem rozpoczął studia w seminarium archidiecezjalnym metropolii monachijsko-fryzygijskiej; bracia otrzymali wspólnie święcenia kapłańskie 29 czerwca 1951 z rąk kardynała Michaela von Faulhabera.

Georg Ratzinger kontynuował studia w dziedzinie muzyki kościelnej w Monachium. Po ich ukończeniu w 1957 został dyrygentem chóru w parafii w Traunstein. W lutym 1964 zastąpił zmarłego ks. Theobalda Schremsa na stanowisku dyrektora muzycznego katedry św. Piotra w Ratyzbonie i dyrygenta chóru katedralnego (chorus master) Regensburger Domspatzen, zrzeszającego młodych śpiewaków. Wraz z chórem nagrywał płyty z dziełami muzyki kościelnej (m.in. J. S. Bacha) i odbywał tournée koncertowe po wielu krajach (USA, kraje skandynawskie, Kanada, Tajwan, Japonia, Irlandia, Polska, Węgry, Watykan), a także coroczne podróże z koncertami po Niemczech. Chór śpiewał m.in. w maju 1977 na konsekracji biskupiej Josepha Ratzingera, w 1978 w czasie wizyty w Niemczech królowej brytyjskiej Elżbiety II i w 1980 w czasie wizyty w Monachium Jana Pawła II.

Został uhonorowany tytułami papieskimi – kapelana (1967), prałata honorowego (1976) i infułata (1994). W 1981 odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RFN. Przeszedł na emeryturę z pracy z chórem w 1994, pozostał kanonikiem kapituły katedralnej w Ratyzbonie. Ponownie stał się obiektem zainteresowania mediów po wyborze brata na papieża w kwietniu 2005.

źródło opisu: pl.wikipedia.org

źródło zdjęcia: communio.stblogs.org

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Mój brat, Papież
Mój brat, Papież
Georg Ratzinger

7,89 (27 ocen i 9 opinii)
Mój brat, Papież
Najbardziej osobisty portret Benedykta XVI Kiedy na placu Świętego Piotra padły słowa Habemus papam! (...) Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger!, Georg poczuł wielkie przygnębienie. Tak wie...
czytelników: 62 | opinie: 9 | ocena: 7,89 (27 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
34
27
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (34)

zgłoś błąd zgłoś błąd