Krystyna Czyż-Wilgatowa

(Krystyna Wilgatowa)

Polska więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W momencie wybuchu II wojny światowej była uczennicą gimnazjum. W trakcie działań wojennych współpracowała ze Związkiem Walki Zbrojnej (ZWZ). Na... Polska więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
W momencie wybuchu II wojny światowej była uczennicą gimnazjum.
W trakcie działań wojennych współpracowała ze Związkiem Walki Zbrojnej (ZWZ). Na początku marca 1941 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim. Pół roku później wywieziono ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie została poddana eksperymentom medycznym. Następnie dostała się do obozu w Neustadt-Glewe.
Po wojnie skończyła Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (geografia). W latach późniejszych związała się zawodowo ze swoją szkołą wyższą.
Jej wspomnienia z okresu pobytu w Ravensbrück ukazały się w zbiorze zatytułowanym "Ponad ludzką miarę" (pierwsze wydanie: KiW, 1968).
Z kolei w 1986, nakładem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, światło dzienne ujrzała książka pt. "Krajobrazy Kanady".

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Krajobrazy Kanady
Krajobrazy Kanady
Krystyna Czyż-Wilgatowa

5,5 (2 ocen i 0 opinii)
Krajobrazy Kanady
"Krajobrazy Kanady" to książka nie tylko o zróżnicowaniu przyrodniczym wielkiej kraju, jak można by sądzić z tytułu, ale także o jego współczesnym życiu gospodarczym. Autorka, charakteryzując Kanadę i...
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 5,5 (2 głosy)
Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbrück
Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbrück
Maria Plater-Skassa, Stanisława Bielawska-Młodkowska, Leokadia Kwiecińska, Wacława Andrzejak-Gnatowska, Maria Cabaj, Stanisława Czajkowska-Bafia, Krystyna Czyż-Wilgatowa, Maria Grabowska (1907-1976), Helena Hegier-Rafalska, Stanisława Jabłońska, Maria Karczmarz-Łysakowska, Genowefa Kluczek-Kącka, Irena Krawczyk, Stefania Łotocka, Pelagia Maćkowska, Stanisława Michalik, Eugenia Mikulska-Turowska, Janina Mitura-Futera, Izabela Rek-Koperowa, Zofia Stefaniak-Mrówczyńska

8,57 (54 ocen i 13 opinii)
czytelników: 287 | opinie: 13 | ocena: 8,57 (54 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
63
224
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (63)

zgłoś błąd zgłoś błąd