Jean Marais

Francuski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pisarz, malarz, rzeźbiarz. Urodził się 11 grudnia 1913 w Cherbourgu. W wieku 4. lat, po rozwodzie rodziców, wraz za starszym bratem Henrykiem zamieszkał z... Francuski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pisarz, malarz, rzeźbiarz.
Urodził się 11 grudnia 1913 w Cherbourgu. W wieku 4. lat, po rozwodzie rodziców, wraz za starszym bratem Henrykiem zamieszkał z matką. Po ukończeniu szkoły średniej starał się zrealizować swoje marzenia o aktorstwie. Po nieudanej próbie zdania egzaminów do szkoły aktorskiej wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych. Statystował w kilku filmach Marcela l'Herbiera. Aby opłacić kursy aktorskie u Charlesa Dullina imał się różnych zawodów.

W 1936 poznał Jeana Cocteau – jednego z prominentów paryskiego życia kulturalnego i zaczął występować w jego sztukach. Wówczas, za namową Jeana Cocteau przybrał pseudonim Jean Marais.

W czasie II wojny światowej przebywał w Paryżu i grał w filmach. Podczas Operacji Neptun wstąpił do wojska. Walczył w Alzacji; został odznaczony Krzyżem Wojennym. Po wojnie wrócił do Paryża i nadal współpracował z Jeanem Cocteau[1].

W 1958 był członkiem jury obradującego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a w 1985 przewodniczył temu gremium. W 1980, w paryskim Théatre du Châtelet, przewodniczył ceremonii rozdania Cezarów.

Uznawany jest za jednego z najsławniejszych i najwybitniejszych aktorów francuskich.

26 kwietnia 2006 plac w 18. dzielnicy Paryża, na szczycie wzgórza Montmartre został nazwany jego imieniem – Place Jean-Marais.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Opowieści z mego życia
Opowieści z mego życia
Jean Marais

4 (1 ocen i 0 opinii)
Opowieści z mego życia
Autor:
Jean Marais nie jest takim samym aktorem jak wszyscy inni. W wieku, kiedy inni debiutują, był on już legendarnym bohaterem. Dzięki wyjątkowej urodzie, która nadawała jego postaci nonszalancji młodzi...
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 4 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
7
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd