Andrzej Dobosz

Andrzej Dobosz (ur. 31 sierpnia 1935 r. w Warszawie) – polski krytyk literacki, felietonista, aktor nieprofesjonalny. Najbardziej znany jako filozof z filmu fabularnego Marka Piwowskiego Rejs. W... Andrzej Dobosz (ur. 31 sierpnia 1935 r. w Warszawie) – polski krytyk literacki, felietonista, aktor nieprofesjonalny.

Najbardziej znany jako filozof z filmu fabularnego Marka Piwowskiego Rejs. Wystąpił też w epizodycznych rolach m.in. w filmach Trzeba zabić tę miłość, Trzecia część nocy, Stawiam na Tolka Banana oraz Ryś, gdzie nawiązał do postaci z filmu Rejs.

W 1974 r. wyjechał do Francji, gdzie mieszka do dziś. W latach 1994–2008 prowadził w Paryżu polską księgarnię[1] (fran. Librairie Dobosz) położoną w Dzielnicy Łacińskiej nieopodal katedry Notre-Dame.

Był felietonistą „Współczesności”, „Tygodnika Powszechnego”. Od 2007 r. prezentował też krótkie felietony w Programie III Polskiego Radia, od 2009 r. – felietony poświęcone książkom w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Ze względu na aktywność w środowisku pisarzy (uczestnik spotkań w kawiarni PIW-u przy „opozycyjnym” stoliku Antoniego Słonimskiego, doktorant Leszka Kołakowskiego, członek Klubu Krzywego Koła i przyjaciel Jana Józefa Lipskiego, członek ZLP) w latach 60. trafił przy okazji inwigilacji Słonimskiego pod obserwację Służby Bezpieczeństwa (jako figurantowi, czyli osobie śledzonej, nadano mu pseudonim Smentek)[2]. Materiały dotyczące inwigilacji Andrzeja Dobosza zniszczono, odpisy pozostają jedynie w teczkach dotyczących innych osób lub materiałach dotyczących środowiska literatów. W 2005 r. otrzymał od IPN status poszkodowanego (tj. osoby represjonowanej przez system komunistyczny w Polsce).

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Dobosz

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Dobosz

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Z różnych półek
Z różnych półek
Andrzej Dobosz

7,17 (6 ocen i 4 opinii)
Z różnych półek
Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza,...
czytelników: 20 | opinie: 4 | ocena: 7,17 (6 głosów)
Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
Andrzej Dobosz

6,42 (12 ocen i 0 opinii)
Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia
Zbiór tekstów pisanych od 1951 do 2010 roku; refleksje o przeczytanych książkach, ludziach, których autor znał, miejscach, które odwiedzał. Pełne bardzo osobistych spostrzeżeń, czasem zaskakujących wn...
czytelników: 45 | opinie: 0 | ocena: 6,42 (12 głosów)
Ogrody i śmietniki
Ogrody i śmietniki
Andrzej Dobosz

6,14 (7 ocen i 2 opinii)
Ogrody i śmietniki
Ogrody i śmietniki to wybór tekstów z lat 2000-2005 drukowanych w Tygodniku Powszech-nym, we wczesnym okresie kierowania pismem przez ks. Adama Bonieckiego.
czytelników: 17 | opinie: 2 | ocena: 6,14 (7 głosów)
Generał w bibliotece
Generał w bibliotece
Andrzej Dobosz

7,25 (4 ocen i 1 opinii)
Generał w bibliotece
Niezliczone postacie, sytuacje zwykłe-niezwykłe, słowniki, księgi stare i nowe, znane i takie, które mało kto czyta, wszystkie pod piórem Dobosza ożywają, znaczą, bawią. [...] Nigdy nie jest to nudne,...
czytelników: 16 | opinie: 1 | ocena: 7,25 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

4
27
57
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (27)

zgłoś błąd zgłoś błąd