Frédéric Mistral

Frédéric Mistral (ur. 8 września 1830 w Maillane koło Arles, zm. 25 marca 1914 tamże) – francuski poeta, filolog, leksykograf i patriota, tworzący w języku oksytańskim. Przedstawiciel i najwybitn... Frédéric Mistral (ur. 8 września 1830 w Maillane koło Arles, zm. 25 marca 1914 tamże) – francuski poeta, filolog, leksykograf i patriota, tworzący w języku oksytańskim. Przedstawiciel i najwybitniejszy pisarz grupy félibre, stojącej na czele odnowy języka d'òc, a także narodowy bard Prowansji.
Przesiąknięta tradycją romantyczną poezja Mistrala skupia się przede wszystkim na sielskim życiu wiejskim w rodzinnej Prowansji. Znaczącą rolę odkrywa w niej mistyczna więź między człowiekiem, przyrodą i religijnym kultem świętych, w której odżywają mity narodowe X-wiecznej poezji trubadurów.
W 1904 Frédéric Mistral − wspólnie z hiszpańskim dramaturgiem Josém Echegarayem y Eizaguirrem − uhonorowany został Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Z uzasadnienia komisji noblowskiej, poeta otrzymał ją za "świeżość i oryginalność utworów poetyckich, oddających prawdziwie ducha narodu".
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Mirejo
Mirejo
Frédéric Mistral

7 (5 ocen i 0 opinii)
Mirejo Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Sielski poemat w języku oksytańskim. Mirèio (Mireille), na którego kanwie Charles Gunod skomponował w 1863 r. operę, został napisany w 1859 roku.
czytelników: 37 | opinie: 0 | ocena: 7 (5 głosów)
Pamiętniki i opowieści. Moje początki
Pamiętniki i opowieści. Moje początki
Frédéric Mistral

7 (1 ocen i 0 opinii)
Pamiętniki i opowieści. Moje początki
Fryderyk Mistral (1830-19140, znakomity poeta prowansalski, laureat Nagrody Nobla, niestrudzony działacz odrodzenia kulturalnego Prowansji, zajmuje wybitna pozycję w literaturze francuskiej i ś...
czytelników: 21 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

2
8
49
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd