Michał Batory

Jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 r. mieszka w Paryżu. To jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów, ośrodków i in... Jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 r. mieszka w Paryżu. To jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów, ośrodków i instytucji kulturalnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie.

Realizuje zamówienia związane z przedstawieniami teatralnymi, koncertami, festiwalami, operami, spektaklami tanecznymi, współpracuje z wydawnictwami. Znany jest z twórczości związanej z plakatem artystycznym, unika komercyjnych przedsięwzięć. Jest w pełni niezależnym i bezkompromisowym artystą.

W jego pracach trudno doszukać się dosłowności, pozostawia odbiorcy interpretację prac. W wywiadach często zaznacza, że cel, jaki sobie stawia przy tworzeniu plakatów, to właśnie brak jednej odpowiedzi, jednej możliwej interpretacji. Uważa, że dobry plakat powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. Artysta chętnie podkreśla w wypowiedziach, że galerią dla jego prac są ulice, a publicznością – przechodnie.

Lubi w swoich projektach poddawać przedmioty metamorfozom, zmianom, nadając im nienaturalne formy. Innym razem ożywia przedmioty, a ciała uprzedmiotawia. Jego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i form wyimaginowanych. Wszystkie charakteryzuje jedna podstawowa cecha: zawsze na długo pozostają w pamięci.

Michał Batory jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko poza granicami kraju, ale i w Polsce walczą o przywrócenie plakatowi jego świetności. Pracuje dla teatrów w Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie – wszędzie tam, gdzie twórcy, organizatorzy i sponsorzy krajowych spektakli oraz innych wydarzeń kulturalnych nie wahają się zaufać afiszowi jako sztuce komunikatu.

Od początku naszego istnienia zajmuje się koncepcją graficzną wszystkich tytułów wydanych przez nasze wydawnictwo, a jego charakterystyczne projekty do naszych okładek stały się znakiem rozpoznawczym Drzewa Babel na polskim rynku księgarskim.

Współpracę z artystą nawiązało także Muzeum Łazienki Królewskie dla którego twórca wykonał w ostatnim czasie plakaty do wystaw: Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta oraz Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska kolekcja medali Stanisława Augusta.

W roku 2011 trzymiesięczną wystawę prezentującą 75 prac Michała Batorego zorganizowało paryskie Muzeum Les Arts Décoratifs w Luwrze.

źródło opisu: http://drzewobabel.pl

źródło zdjęcia: http://drzewobabel.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Grafika emocjonalna
Grafika emocjonalna
Michał Batory

8,5 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 8,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd