Olgierd Cumft

Olgierd Cumft urodził się 30 listopada 1906 r. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu otrzymał przydział do 1 Pułku Lotniczego. Stacjonował w Warszawie. Latał w składzie jednej z jej... Olgierd Cumft urodził się 30 listopada 1906 r. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Grudziądzu otrzymał przydział do 1 Pułku Lotniczego. Stacjonował w Warszawie. Latał w składzie jednej z jej eskadr bombowych. W trakcie wykonywania lotu ćwiczebnego na początku lipca 1933 r. został zmuszony do przymusowego lądowania. Lądując został ranny. Trafił do szpitala. Po wyjściu z tego został dowódcą plutonu obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie podniósł poprzeczkę swojej lotniczej wiedzy. Ukończył kurs zorganizowany przez Wyższą Szkołę Lotniczą.

Przez rok służył w dyplomacji. Od 1939 do 1940 r. był zastępcą attache lotniczego w Japonii. Odszedł z niej aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei od 1941 r. do końca wojny pełnił służbę w Dowództwie Polskich Sił Powietrznych. Do nowej, wyzwolonej Polski nie wrócił. Pozostał na emigracji. Zdemobilizowany zamieszkał w Londynie. Pracował poza lotnictwem.

Zmarł w Londynie 7 listopada 1977 r. Po skremowaniu prochy Olgierda Cumfta spoczęły w Warszawie na cmentarzu augsbursko ? ewangielickim.

źródło opisu: http://niebieskaeskadra.pl/?control=8&id=3595

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Księga Lotników Polskich. Poległych, Zmarłych i Zaginionych 1939-1946
Księga Lotników Polskich. Poległych, Zmarłych i Zaginionych 1939-1946
Hubert Kazimierz Kujawa, Olgierd Cumft

10 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 10 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
3
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd