Lista najczęściej krytykowanych w USA książek w 2017 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.05.2018

Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy – ALA (American Library Association) opublikowało na swojej stronie nową listę najczęściej krytykowanych i zakazanych książek. Organizacja publikuje spis każdego roku i uwzględnia w nim takie działania jak usuwanie książek z ogólnodostępnych bibliotek oraz szkół.

Lista najczęściej krytykowanych w USA książek w 2017 roku

Czasami oprócz literatury cenzura obejmuje również filmy DVD, bazy danych czy wystawy. W 2017 roku Stowarzyszenie spośród 416 otwarcie krytykowanych lub zakazanych książek wybrało główną 10 i udostępniło na swojej stronie z okazji Narodowego Tygodnia Bibliotek, który w Stanach odbywał się od 8-14 kwietnia.

Na pierwszym miejscu uplasowało się 13 powodów Jaya Ashera. Ta książka powróciła na swoje niechlubne pierwsze miejsce za sprawą serialu wyprodukowanego przez platformę Netflix (po raz pierwszy na liście pojawiła się w 2012 roku). Tematem kontrowersyjnym jest tutaj samobójstwo głównej bohaterki Hannah Baker. Po emisji serialu pojawiły się głosy, że książka jest szkodliwa dla młodzieży i namawia nastolatków do popełniania samobójstw, a jednocześnie nie pokazuje, jak szukać pomocy. Natomiast scena gwałtu ukazana w serialu według niektórych była zdecydowanie zbyt obrazowa i miała na celu jedynie przyciągnięcie uwagi, a nie rzeczywiste pokazanie problemu.

Na drugi miejscu jest Absolutnie prawdziwy pamiętnik autorstwa Shermana Alexie. Błyskotliwa opowieść o dojrzewaniu i sile przyjaźni, która zręcznie przeplata zabawne treści z odrobiną zadumy nad ludzkim losem. Nastoletni Arnold Spirit wiedzie nudne życie w zabiedzonym rezerwacie Indian Spokane, rysując karykatury, dowcipne historyjki komiksowe i wspólnie ze swoim rówieśnikiem, przyjacielem o imieniu Rowdy, komentuje prześmiewczo codzienne sprawy. Kiedy jeden z nauczycieli namawia Arnolda, aby koniecznie zaczął dążyć do lepszej przyszłości i uciekł od otaczającej go beznadzei, Arnold przenosi się do szkoły w mieście i natychmiast staje się wyrzutkiem we własnej społeczności oraz dziwadłem wśród nowych znajomych.

Arnold przeżywa typowe rozterki nastolatka, czasami odnosi triumfy, kiedy indziej zaś ponosi porażki, a jego dziennik staje się uniwersalną kroniką dorastania chłopca, który próbuje przeciwstawić się losowi.

Od czasu pierwszego wydania w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku książka jest otwarcie krytykowana za poruszanie takich problemów jak bieda i alkoholizm oraz ukazywanie seksualności głównych bohaterów. Powieść zdobyła National Book Award w kategorii powieść młodzieżowa w 2007 roku.

Drama” autorstwa Rainy Telgemeier, to historia graficzna nastolatki o imieniu Callie, która uwielbia teatr oraz projektuje scenografię do szkolnej sztuki. Według krytyków tej pozycji autorka zawarła w niej zdecydowanie za dużo scen seksu. Do tego w powieści pojawia się wątek LGBT. Książka pojawiła się już na tej liście w 2014 roku, by ponownie ukazać się w tegorocznej. W 2014 roku książka zakazywana była głównie w stanie Teksas. Kontrowersje wzbudza również fakt, że powieść często klasyfikowana jest jako pozycja dla dzieci.

 

Napisana przez Khaleda Hosseiniego powieść „Chłopiec z latawcem” zajęła miejsce tuż za podium. Jest to historia przyjaźni chłopca z bogatej rodziny i syna służących, w ogarniętym wojną Afganistanie. Według krytyków książka powinna być zakazana ze względu na scenę seksualnej przemocy wobec dziecka. Niektórzy nawet uważają, że „prowadzi do terroryzmu„ i „promuje islam”.

 

 

 

George autorstwa Alex Gino to opowieść o chłopcu, który czuje się dziewczynką. Nauczycielka odmawia mu roli Charlotty w przedstawieniu „Pajęczyna Charlotty”, ponieważ jest chłopcem.

Jest to książka dla dzieci, dlatego krytykuje się w niej obecność transseksualnego dziecka.

 

 

 

„Sex is a Funny Word” autorstwa seksuologa Cory`ego Silverberga. Autor ma już na swoim koncie inną książkę również o tematyce seksualnej - Pełnosprawni! Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą. Jednak „Sex is a Funny Word” to międzynarodowa książka dla dzieci wydana w 2015 roku i nieprzetłumaczona na język polski. Krytykuje się ją, ponieważ otwarcie mówi o edukacji seksualnej i ma prowadzić dzieci do „chęci uprawiania seksu i pytania o seks”.

Zabić drozda, czyli zdobywca Nagrody Pullitzera z 1961 roku wzbudza wiele kontrowersji nawet w dzisiejszych czasach. Harper Lee na kartach swojej powieści opisała duszną atmosferę amerykańskiego południa w latach 30 z perspektywy małej dziewczynki. Autorka umiejętnie pokazuje rasizm, panujący wtedy w Stanach Zjednoczonych, opisując proces czarnoskórego mężczyzny, który zostaje oskrażony o zgwałcenie białej dziewczyny. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, jak w jednej ze szkół w Missisipi dyrekcja zdecydowała się na usunięcie książki z listy lektur. Działania te spotkały się z ogromną krytyką nie tylko czytelników, ale i polityków. W tej sytuacji wypowiedział się nawet amerykański sekretarz edukacji USA. W internecie wielokrotnie można zobaczyć informację o tym, że książka jest zakazywana w kolejnych szkołach. Głównie ze względu na sceny przemocy i używanie słowa „Murzyn”, które uważane jest za rasistowskie i obraźliwe.

The Hate U Give autorstwa Angie Thomas to jedna z niewielu książek na liście, która została wydana w 2017 roku.

Szesnastoletnia Starr Carter żyje między dwoma światami: biednym sąsiedztwem, w którym mieszka i przedmieściem z wyższych sfer, w którym uczęszcza do prywatnej szkoły. Równowaga, jaką udało jej się stworzyć między tym dwoma światami zostaje zniszczona, kiedy Starr staje się jedynym świadkiem zastrzelenia jej przyjaciela z dzieciństwa Khalila z ręki policjanta. Khalil był nieuzbrojony. 

Niedługo po tym jego śmierć jest głównym tematem we wszystkich nagłówkach. Niektórzy nazywają go bandytą, dilerem narkotyków a nawet członkiem gangu. Innu w imię Khalil’a rozpoczynają protesty. Niektórzy policjanci i lokalny baron narkotykowy próbują zastraszyć Starr i jej rodzinę. Wszyscy chcą wiedzieć: Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? A jedyną żyjącą osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie jest Starr. 

Jednak to, co Starr powie lub czego nie powie, może wywrócić do góry nogami bliską jej społeczność. I równie dobrze może stanowić zagrożenie dla jej życia. Pomimo zdobycia wielu nagród książka została zakazana w wielu bibliotekach szkolnych i usunięta z programów nauczania przez bardzo wulgarny język i tematy związane z handlem narkotykami.

Z Tango jest nas troje to książka dla dzieci autorstwa Petera Parnella i Justina Richardsona. Oparta jest na prawdziwej historii Roy`a i Silo, czyli dwóch samców, pingwinów z nowojorskiego ZOO, które przez 6 lat żyły w stałym związku i wysiedziały razem jajko.

Roy i Silo podpatrują, że inne pingwinie pary wysiadują jajka, z których wykluwają się małe pingwiniątka. Zaczynają więc wysiadywać kamień, który przypomina im jajko. Gdy zauważają to opiekunowie pingwinów, podrzucają im prawdziwe jajko, które na przemian wysiadywać zaczynają Roy i Silo. Wykluwa się w końcu z niego Tango, mała córeczka pary pingwinów. 

Książka na liście ALA pojawiała się już kilkakrotnie od 2006 roku. Głównie z powodu szerzenia „wartości antyrodzinnych”, „promowanie homoseksualizmu” i „treści polityczne”.

Ostatnie miejsce zajmuje wydana w 2014 roku przez Jessice Herthel i Jazz Jennings „I Am Jazz”, czyli autobiograficzna powieść Jazz Jennings, która urodziła się jako chłopiec, ale zawsze czuła się dziewczynką. Książka jest krytykowana, ponieważ dotyczy transseksualizmu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy odpowiada również za organizację Tygodnia Zakazanych Książek, o którym wielokrotnie już pisaliśmy na naszym portalu. W tym roku odbędzie się on w dniach 23-29 września. Hasłem przewodnim jest: „Banning Books Silences Stories. Speak Out!”, stowarzyszenie zachęca czytelników, by w te dni podnieśli swoje megafony i głośno mówili o zakazywanych książkach. „Cenzura odnosi sukces, gdy nikt o niej nie mówi; naróbmy więc trochę hałasu.”

W Polsce tydzień Książek Zakazanych obchodzony jest we wrześniu.

A czy wy uważacie, że dostęp do niektórych książek powinien być zabroniony?


komentarze [23]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tina Papajewski - awatar
Tina 18.05.2018 10:04
Bibliotekarka

CHŁOPIEC Z LATAWCEM, to jest dobra historia, która ktoś w pewnym momencie całkowicie zepsuł. Powinna byc zakazana ze względu na kompletny brak realizmu i fantastykę opisów. W końcu, kiedy ktoś promuje to jaką prawdziwa historię, tociezko wierzyć w wielu zawartych w niej historii...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Blazej  - awatar
Blazej 10.05.2018 09:50
Czytelnik

Amerykaśka poprawność polityczna nie zna granic

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AuroraBorealis  - awatar
AuroraBorealis 08.05.2018 12:34
Czytelniczka

:) Jakoś mnie to nie dziwi. Amerykanie to Amerykanie i często (zresztą podobnie jak Brytyjczycy czy Australijczycy) ich spojrzenie na świat ma się absolutnie nijak do reszty świata i to w wielu przypadkach nawet książkowych. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 08.05.2018 11:34
Bibliotekarka

Czy tylko ja uważam, że w ,,13 powodów"(książka) nie było żadnego gwałtu? Nie uważam, że książka jest zła, ale

Spoiler!






Hannah sama zachęciła tego chłopaka i zgodziła się na wszystko, bo była w tak złym stanie psychicznym, że uznała że ten stosunek ją ,,zbruka" i będzie miała ostateczny powód do samobójstwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Darsky  - awatar
Darsky 08.05.2018 21:05
Czytelniczka

Również tak to zapamiętałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Darsky  - awatar
Darsky 08.05.2018 11:04
Czytelniczka

Książka "Trzynaście powodów" powinna być zakazana z innego powodu - to słabo napisana książka, podejmująca trudny temat w bardzo płytki sposób. Jest pozycją szkodliwą, rysującą zniekształconą rzeczywistość i promującą toksyczne zachowania młodzieży.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tomek  - awatar
Tomek 08.05.2018 09:21
Czytelnik

Zabić Drozda krytykowana za używanie słowa "Murzyn", no nie wierzę. Serio, tak świetna powieść podejmująca tematykę rasizmu i jawnie opowiadająca się przeciw niemu, jeden z bardzo ważnych historycznie głosów krytykujących segregację rasową, powieść, która pomogła przekonać ludzi, że nie warto kierować się kryterium rasy, a tutaj mają problem ze słowem "Murzyn"!?...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aleksandra Kaczmarek - awatar
Aleksandra Kaczmarek 08.05.2018 20:55
Czytelnik

Zabić drozda krytykowane ??
A w "Pustyni I W Puszczy" cytuje " Kali jesteś taki mądry,że nie wiem jak ty możesz mieć czarny mozg"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MarCyśka  - awatar
MarCyśka 08.05.2018 08:23
Bibliotekarka

Wybaczcie, ale niedługo rodzina mężczyzna + kobieta będzie wystawiana za kratami w zoo, jako zagrożone gatunki.. A wszyscy homoseksualni i zmiennopłciowi będą pstrykać im zdjęcia. Do czego ten świat dąży?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tomek  - awatar
Tomek 08.05.2018 09:27
Czytelnik

Nie ma co argumentować pozamerytorycznie za pomocą równi pochyłej, bo to nie jest argument właściwy. Dokąd ten świat dąży? Do tolerancji. Do równości (z czego ostatniego jestem niezadowolony). Ludzie nieheteronormatywni czy jak tam się ich określa nigdy (a na pewno za naszego życia) nie będą stanowili więcej niż kilka procent populacji, nie uważam, by znacznie zmieniało to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MarCyśka  - awatar
MarCyśka 08.05.2018 13:20
Bibliotekarka

Skoro książki są krytykowane, to widocznie jest ku temu powód.
Ale jak sam napisałeś, możemy sobie argumentować bez końca. Ile ludzi, tyle zdań ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer  - awatar
Kramer 08.05.2018 14:29
Czytelnik

Homoseksualiści i transseksualiści byli za króla Ćwieczka, są teraz i będą w przyszłości w mniej więcej tym samym procencie, bo to nie jest zakaźne. Różnica polega na tym, że kiedyś ludzie mogli bezkarnie rzucać w nich kamieniami a teraz trzeba będzie ich tolerować. Jeszcze wielu osobom trudno pogodzić się z tą sytuacją.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
blackballoon  - awatar
blackballoon 26.06.2018 21:10
Czytelniczka

'Skoro książki są krytykowane, to widocznie jest ku temu powód", tak powód jest taki, że krytykują je ludzi o wąskich horyzontach, konserwatywnych poglądach, dla których samo brzmienie słów "homoseksualizm", "transseksualizm", "samobójstwo" są powodem do rzucenia kamieniem. Książki są w porządku, to ludzie, którzy je krytykują tylko za poruszane tematy, mają ze sobą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Assarii  - awatar
Assarii 07.05.2018 21:31
Czytelnik

Nawiązuje do transseksualizmu i dlatego jest zakazana? Czyli najlepiej pokazać dzieciom - istotom z "czystą kartą" i jeszcze czystszym umysłem - że transseksualizm jest zły i powinien być zakazany? Dzieci nie są głupsze ani gorsze od dorosłych. Może powinniśmy właśnie dawać im dostęp do książek o różnej tematyce, by miały szansę wybrać w co wierzą, a nie ślepo wierzyć, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 07.05.2018 20:28
Czytelnik

Dla jednego kicz,dla innego Nobel

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer  - awatar
Kramer 08.05.2018 08:28
Czytelnik

Każdy utwór zyskuje wartość, jeżeli choć jednemu człowiekowi się spodoba. Słowo, którego użyłem jest niezręcznym skrótem myślowym. Powinienem napisać coś w rodzaju: "książki przez ogół uznane za nie posiadające wielkiej wartości literackiej".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 08.05.2018 12:25
Czytelnik

Bo w każdej,książce.Coś mądrego można znaleźć.Czasem to trudne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer  - awatar
Kramer 08.05.2018 14:31
Czytelnik

Prawda. Czasem jest to tak ekstremalnie trudne, że wysiłek staje się niewspółmierny do efektu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 08.05.2018 15:19
Czytelnik

Wiesz,ja lubię bardzo.Twórczość Radeckiego.Zawsze ,daję mu wysokie oceny.Dla wielu ludzi,to dziwne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kramer  - awatar
Kramer 09.05.2018 10:03
Czytelnik

Nie czytałem, ale skoro polecasz, to chętnie sięgnę, żeby mieć własne zdanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kramer  - awatar
Kramer 07.05.2018 15:17
Czytelnik

Nie ma lepszej reklamy dla książki, którą uzna się za kontrowersyjną / skandalizującą / niemoralną etc. i dodatkowo zabroni się jej czytania. Może nawet być wtedy byle gniotem, a i tak wszyscy będą się nią zaczytywać.
Żadna wydana książka nie powinna być zakazywana. Natomiast nie każda książka powinna być wydawana. Słabością jest to, że niestety zawsze ktoś musi podjąć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej