Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7501/polskie-sukcesy-w-chinach

Polskie sukcesy w Chinach

3 wartościowy tekst

Dzisiaj rozpoczynają się największe azjatyckie targi książki Beijing International Book Fair. W tym roku Polska wspólnie z 15 krajami regionu została zaproszona do wystąpienia w roli gościa honorowego – Central European Collective Countries of Honor. Dlatego po raz pierwszy na pekińskich targach zostane zaprezentowana polska literatura i rynek książki w sposób obszerniejszy. 

Na 200-metrowym stoisku przygotowanym przez Instytut Książki zostaną pokazane polskie nowości wydawnicze, książki polskich noblistów, albumy poświęcone Chopinowi, który w Chinach powszechnie jest kojarzony z Polską, podręczniki do nauki języka polskiego, a także duża wystawa poświęcona polskim książkom dla dzieci. Program towarzyszący targom powstał we współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie.

Dzięki działaniom Instytutu Książki polskie książki dla dzieci z roku na rok stają się w Chinach coraz popularniejsze. Po wielkim sukcesie Map czy Pod ziemią, pod wodą Aleksandry i Daniela Mizielińskich, kolej na książki następnych polskich autorów: tuż przed targami ukazuje się aż sześć tytułów z serii poświęconej panu Kuleczce Wojciecha Widłaka z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej, właśnie opublikowana została „Niebieska laseczka, niebieska skrzyneczka”, kolejna już „chińska” książka Iwony Chmielewskiej oraz dwie książki Ewy Kozyry-Pawlak Liczypieski i Ja, Bobik. Ukazuje się także pierwsza na rynku chińskim książka Marcina Brykczyńskiego Chodzi o to, czy wiesz, co to – a już za moment kolejne tytuły Mizielińskich, Jana Bajtlika czy Marty Ignerskiej.

W związku z premierą książek o panu Kuleczce do Pekinu przyjadą autorzy serii. Wojciech Widłak i Elżbieta Wasiuczyńska spotkają się z chińskimi dziećmi dwukrotnie: na targach książki zaplanowaliśmy dla nich półtoragodzinne warsztaty, które odbędą się w ramach programu przygotowanego w Illustration Show Corner, a także spotkanie, w którym wezmą udział także chorwaccy autorzy książek dla dzieci „Stare i nowe historie z Polski i Chorwacji”, włączone do  projektu BIBF Literary Saloon.

Na polskim stoisku zobaczyć będzie można wystawę „It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland”, na którą składają się wielkoformatowe ilustracje i prawie sto książek 20 polskich twórców dla dzieci: od cieszących się międzynarodowym uznaniem Iwony Chmielewskiej i Pawła Pawlaka, przez prace utytułowanych już przedstawicielek młodszego pokolenia - Marty Ignerskiej czy Moniki Hanulak, na najmłodszych - Aleksandrze i Danielu Mizielińskich i Janie Bajtliku kończąc. Tytuł wystawy "It's a Strange World: 20 Illustrators from Poland", zaczerpnięty z książki Grażki Lange, dobrze oddaje to, co współcześnie dzieje się w polskiej ilustracji dla dzieci: mnogość stylów, technik, tematów i propozycji zadziwia i zachęca do zadawania pytań. Zapraszamy na krótką wyprawę w ten dziwny świat zobaczony oczami polskich artystów!

Na polskim stoisku swoje książki zaprezentuje 16 wydawców z Polski: Wydawnictwo Literackie, Znak, Sonia Draga, Nasza Księgarnia, Dwie Siostry, Agora, Supermemo, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Bosz, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Edgard, Kolegium Europy Wschodniej, Gereon, Lexicon, Poławiacze Pereł i Audioteka. Do Pekinu przyjechali również ich przedstawiciele, którzy wezmą udział w towarzyszącym targom programie branżowym. 

Oficjalne otwarcie targów zaplanowano na 23 sierpnia w Wielkiej Hali Ludowej - siedzibie chińskiego parlamentu. Polskim akcentem ceremonii, na której pojawi się 600 przedstawicieli chińskich i zagranicznych wydawców, będzie koncert muzyki skomponowanej do audiobooka „Krzyżacy”, którego chińska premiera została zaplanowana na środę w ramach obchodów Roku Sienkiewicza. Podczas otwarcia przemówienie wygłosi Minister Magdalena Gawin.
 

Powiązane treści:
„Pod ziemią, pod wodą” chińską książką roku

Daniel i Aleksandra Mizielińscy, autorzy znanych w Polsce książek dla dzieci „Mapy” oraz „Co z ciebie wyrośnie”, odnoszą coraz większe sukcesy za granicą. Chińskie wydanie ich książki „Pod ziemią, pod wodą” zdobyło tytuł najlepszej książki roku 2015 przyznawany przez The Beijing News Weekly Review. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2046
LubimyCzytać
22-08-2016 15:15
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Arendt. Polityka w mrocznych czasach

Zacznę od minusa dotyczącego całej serii. Olbrzymim minusem jest brak noty o autorze. Nie wiem kim jest autorka i nie potrafiłam odszukać jej danych w...

zgłoś błąd zgłoś błąd