Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11276/zmarl-amos-oz

Zmarł Amos Oz

10 wartościowy tekst

Słynny izraelski pisarz i wielokrotnie wymieniany kandydat do Literackiej Nagrody Nobla Amos Oz zmarł dzisiaj w wieku 79 lat. Autor przegrał walkę z rakiem.

Amos Oz zadebiutował w latach 60. zbiorem opowiadań Tam, gdzie wyją szakale. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Goethego czy Nagrody Bialika. W 2002 roku otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji, a w 2013 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, w tym samym roku został również uhonorowany Nagrodą Franza Kafki. Był wielokrotnie wymieniany jako jeden z głównych faworytów do Literackiej Nagrody Nobla. Amos Oz urodził się w maju 1939 roku w Jerozolimie. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim. 

Do jego najważniejszych książek należą Mój Michael, Czarna skrzynka, Firma. W swoich utworach Oz często podejmował tematy społeczne i psychologiczne mieszkańców Izraela. Napisał ponad 20 książek i setki artykułów do gazet z całego świata.

Natalie Portman w 2015 roku przeniosła na ekrany kin jego autobiograficzną powieść Opowieść o miłości i mroku. Wcieliła się też w główną rolę kobiecą w tym niezwykle poruszającym obrazie życia Amosa Oza.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 20  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 933
Marzenia
29-12-2018 10:51
Odejścia to czas nostalgicznych przemyśleń...
Czytam właśnie "Panterę w piwnicy" i zacytuję fragment książki: "W zimie pokazałem jej (mowa o dziewczynie) parę moich wierszy. Kilka dni później oznajmiła "Zawsze będziesz pisał". Te słowa były cudowniejsze od wielu innych, które usłyszałem w ciągu lat, ponieważ ja rzeczywiście piszę."
Świetny pisarz. Tak, w mojej ocenie to Noblista. Czytałam...
Odejścia to czas nostalgicznych przemyśleń...
Czytam właśnie "Panterę w piwnicy" i zacytuję fragment książki: "W zimie pokazałem jej (mowa o dziewczynie) parę moich wierszy. Kilka dni później oznajmiła "Zawsze będziesz pisał". Te słowa były cudowniejsze od wielu innych, które usłyszałem w ciągu lat, ponieważ ja rzeczywiście piszę."
Świetny pisarz. Tak, w mojej ocenie to Noblista. Czytałam wcześniej kilka jego książek, "Nagle w głębi lasu" - świetna. Polecam wypowiedź Pana Wojciecha o autorze: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/8848/nagle-w-glebi-lasu/opinia/16587202#opin...
pokaż więcej
książek: 162
Agnesto
29-12-2018 12:12
Przykro, że nie dostał Nobla za życia.
książek: 909
osiempalcow
31-12-2018 18:26
i już nie dostanie...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1098
Allie
29-12-2018 16:21
To bardzo, bardzo smutna wiadomość dla mnie. Amos Oz to jeden z moich ulubionych pisarzy. Dosłownie wczoraj zaczęłam czytać jego Do fanatyków. Trzy refleksje Do fanatyków. Trzy refleksje. Nie spodziewałam się, że to ostatni dzień, gdy będę o nim myślała "jest". Od dziś - "był".Trudno się z tym pogodzić.
książek: 416
Eww
30-12-2018 06:03
Ogromny smutek. Odszedł jeden z najwybitniejszych intelektualistów naszych czasów. Jeden z najważniejszych pisarzy w moim życiu.
Wielki humanista i nauczyciel.
książek: 324
BIETKA
31-12-2018 09:23
Właśnie wczoraj, z radiowej Jedynki dowiedziałam się o Jego śmierci:-((
Nadano wspomnienie o pisarzu na podstawie wywiadu z nim przeprowadzonego w roku 2013 przez Panią od kultury, Magdę Mikołajczuk. Piękny przekaz z zarejestrowaną, długą wypowiedzią Amosa Oza...poruszający głos:-))-Mistrz słowa...
Panie świeć nad Jego duszą!
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia

Przyjemna, relaksująca lektura. Jako przerywnik w sam raz. Mnie akurat najbardziej ciekawiła XIXw Warszawa a nie jedzenie i tego nie zabrakło.

zgłoś błąd zgłoś błąd