Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10701/dzien-milosnikow-ksiazek

Dzień Miłośników Książek

9 wartościowy tekst

Drodzy czytelnicy, macie zaznaczoną dzisiejszą datę w kalendarzach? Nie?! Przecież dzisiaj jest Dzień Miłośników Książek. Dmuchajcie balony, róbcie imprezowe przekąski, a ci pełnoletni niech skoczą po szampana. Albo po prostu zróbcie sobie mrożoną herbatę i zanurzcie się w lekturze. A my polecimy Wam pięć książek o miłośnikach czytania specjalnie na ten dzień.

FangirlRainbow Rowell, Tłumaczenie: Magdalena Zielińska

Wren i Cath to siostry bliźniaczki „podobne” do siebie jak ogień i woda. Wren chce w życiu spróbować wszystkiego. Lubi imprezować, randkować i poznawać nowych ludzi. Cath woli siedzieć w ich wspólnym pokoju i pisać fanfiction do książki, która zawładnęła całym jej światem. Jest fanką nastoletniego czarodzieja Simona Snowa. Wróć! Jest Prawdziwą Fanką, która… ma swoich własnych fanów, bo pisze fanfiki o Simonie.
Mimo że tak różne, dziewczyny są nierozłączne. 
Gdy bliźniaczki rozpoczynają naukę w college’u, ich drogi się rozchodzą – Wren nie chce już mieszkać z siostrą. Cath musi opuścić swój bezpieczny świat i stawić czoło rzeczywistości. Na swojej drodze spotyka Reagan (Cath prędzej dogadałaby się z Marsjaninem niż z nią) i wiecznie uśmiechniętego Leviego (czy on kiedyś zrozumie, co to jest przestrzeń osobista?) oraz panią profesor od kreatywnego pisania (która wszelkie fanfiki uważa za plagiaty).

Czytając Lolitę w TeheranieAzar Nafisi, Tłumaczenie: Joanna Pierzchała

Fascynujące wspomnienia Azar Nafisi, profesor literatury angielskiej na Uniwersytecie w Teheranie, która co tydzień w swoim domu organizowała spotkania kilku swoich studentek, aby zaznajamiać je z zakazanymi tytułami zachodnich autorów. Książka jest doskonałym źródłem wiedzy o kulturze islamskiej, ale i o kobietach w niej. Autorka, profesor literatury, zrezygnowała z pracy na uniwersytecie w Teheranie, bo największym zmartwieniem islamskich władz było to, jak z opowiadania Hemingwaya wyciąć słowo „wino”, a studentki karano za śmiech na korytarzu i rozmowę z mężczyznami. We własnym mieszkaniu zorganizowała kółko literackie, które szybko stało się niezwykłym seminarium, łączącym rozmowy o bohaterach „Lolity” czy „Wielkiego Gatsby’ego” z dyskusjami o wolności, godności i codziennym życiu irańskich kobiet i ich rodzin. Dyskusje o książkach przeplatają się z niezwykłymi historiami uczestniczek tych spotkań, z których dwie były więzione za „nieprawomyślne” poglądy. Lekcja irańskich obyczajów i wielka pochwała literatury, która pozwala przetrwać i poczuć się wolnym. 

Stowarzyszenie umarłych poetów, Nancy H. Kleinbaum, Tłumaczenie: Paweł Laskowicz

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształtowania i wychowania młodych ludzi. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

 

 

Klub miłośników Jane AustenKaren Joy Fowler, Tłumaczenie: Wojsław Brydak

W Dolinie Kalifornijskiej pięć kobiet i mężczyzna spotykają się, by rozmawiać o książkach Jane Austen. Trwa to pół roku, a w tym czasie małżeństwa przechodzą próby, rozkwitają romanse i rodzi się miłość. Zwolennicy Jane Austen odnajdą tu echa jej dzieł, wszyscy zaś mogą delektować się wizją, która ponad stuleciami łączy dwie autorki wyrafinowanej satyry społecznej. To książka, którą Austen mogłaby napisać, gdyby żyła w Kalifornii XXI wieku.

 

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych ObierekMary Ann ShafferAnnie Barrows, Tłumaczenie: Joanna Puchalska

Londyn, 1946 rok. Juliet Ashton po udanym debiucie literackim zastanawia się nad tematem na nową powieść. Ale w sytuacji, gdy kraj leczy rany po działaniach wojennych, wymyślenie odpowiednio interesującej fabuły jest bardzo trudne. Niespodziewanie Juliet otrzymuje od czytelnika książki niecodzienny list. Dowiaduje się z niego m.in. o powstaniu na wyspie Guernsey Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartolanych Obierek. Zaintrygowana odpisuje nieznajomemu. Z ożywionej korespondencji, jaka potem się rozwija, wyłania się niezwykle ciekawy obraz życia mieszkańców wyspy w czasie wojny i pięcioletniej okupacji hitlerowskiej. Juliet zaproszona przez nowych przyjaciół odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

Znaleźliście coś dla siebie?

Powiązane treści:
Dołącz do Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Netflix zaprezentował zwiastun ekranizacji „Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”. Film pojawi się na platformie już 10 sierpnia.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 31  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 6124
Róża_Bzowa
09-08-2018 23:12
Dwie pierwsze książki mam w planach, kolejne trzy przeczytałam i bardzo lubię :-)
książek: 455
czomicz
10-08-2018 00:53
Święto iście zacne.
Ale te proponowane przez szanowną redakcję środki do świętowania...
Same romansidła i wyciskacze łez?
Poważnie?
I nic więcej?
Eeeech...
książek: 366
Marcin
12-08-2018 15:48
Dokładnie, powinno być codziennie.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 654
Joanna
10-08-2018 08:04
Zafón?
książek: 311
Fallenangelv
10-08-2018 10:40
To święto w pełni by było uroczyste, żeby w księgarniach była akcja pod tytułem TOTALNA WYPRZEDAŻ, albo chociaż skromne Czyszczenie magazynów :D książki za bezcen ! Ledwo bym stamtąd wyszedł obładowany oburącz :)
książek: 2458
jatymyoni
10-08-2018 11:03
Dla mnie książką do świętowania będzie Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia
Ksiązki są jedyną miłością, która nigdy nie zdradzi i zawsze w ich towarzystwie jest się szczęśliwym
Samych wspaniałych lektur.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Stulecie chirurgów

Wciągająca i trzymająca w napięciu niczym kryminał kronika rozwoju nowoczesnej chirurgii. To zadziwiające jak ta dziedzina medycyny, którą znamy z pop...

zgłoś błąd zgłoś błąd