Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia

Seria: Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Smoke and Mirrors: Short Fictions and Illusions
norimenai

Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana – jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

źródło opisu: MAG, 2018

źródło okładki: www.mag.com.pl

jatymyoni | 2018-08-24
Przeczytana: sierpień 2018

Nie jestem miłośniczką opowiadań, ale w tych opowiadaniach się zakochałam. W 36 opowiadaniach Gaiman ukazuje się jako wszechstronny pisarz przedstawiający swój świat w różnych formach i gatunkach. Niezwykłe wizje, zabawne, wzruszające, budzące grozę, pisane prozą i wierszem. Niepowtarzalny klimat i humor skłaniający do refleksji i nie pozostawiający czytelnika obojętnym.
Wyborna lektura. Polecam.

filozof | 2015-03-03

Nie lubię oceniać zbioru opowiadań, bo nie chcę mi się pisać o każdym z osobna.
Mi podobały się opowiadania Uczta, ten o Graalu.
Reszta też dobra, ale te dwa chyba najlepiej opisane.
Dla fanów Gaimana książka obowiązkowa.

Ciacho | 2018-03-07
Przeczytana: 06 marca 2018

''Po drugiej stronie lustra"

Gdybyście mnie zapytali, którą formę literackiej prozy lubię najbardziej i czytam najczęściej to bez najmniejszego wahania odpowiedziałbym, że zdecydowanie jest to powieść. I do tego najlepiej licząca sobie przynajmniej te 400-500 stron, bo jestem tego rodzaju czytelnikiem, który lubi dłużej zagościć w danym świecie czy w historii wykreowanej przez autora. Zdecydowanie rzadziej czytam zbiory opowiadań (chociaż ostatnimi czasy wyraźnie się ta statystyka u mnie poprawiła), a już zupełnie nie trawię wszelkiego rodzaju antologii, bo kompletnie ich nie czuję i szkoda mi na nie czasu. Bardzo trudno jest znaleźć dla mnie nowego autora, który potrafi do mnie dotrzeć krótką formą, a jeszcze gorzej jest znaleźć takiego, który rusza mnie zarówno powieścią, jak i opowiadaniem. Takich mógłbym wymienić na palcach jednej ręki, a i tak zostałby mi jeszcze wolny palec. Czy należy do nich mój ulubiony pisarz, Neil Gaiman? Próbowałem się tego dowiedzieć sięgając po...

anika | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 31 maja 2017

Mając znane nazwisko można publikować wszystkie "śmieci" - taki wysnułam morał z tego zbioru opowiadań. Na 36 opowiadań podobały mi się trzy. Reszta była nieszczególna - nudne wiersze czy opowiadania 1-2 stronicowe, które tak naprawdę są chyba szkicem opowiadań. Do tego część z nich autor już we wstępie opisuje jako opowiadania o seksie. Panie Gaiman, z seksem w swoich utworach, to daj pan sobie spokój, bo użycie pojęć typu "włosy łonowe", "fiut" czy "rżnięcie" nie czyni jeszcze z tekstu opowiadania erotycznego. Jak się nie ma talentu do opisywania takich scen, to się po prostu tego nie robi. Chociaż - jest tu pewien element komizmu - we wstępie autor pisze, że jedno z opowiadań erotycznych powstawało 4 lata, bo tak się wstydził przy pisaniu. Tekst zaś, który powstał może zawstydziłby jakiegoś 10- latka. Mnie natomiast rozśmieszyło to zestawienie samego opowiadania z tym, co autor o nim pisze. Śmiech był to ironiczny.
Zdecydowanie nie polecam!

onika | 2012-07-06

Bardzo dobra książka, nie mogłam się od niej oderwać. A opowiadania "Morderstwa i tajemnice" i "Szkło, śnieg i jabłka" jak dla mnie - mistrzostwo świata.

Villiana | 2014-10-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Niektóre historie były świetne, inne średnie, a jeszcze inne w ogóle nie w moim guście. Oceniając całość, myślę, że nie było źle. Moje ulubione: "Trollowy most" i "Zmiany".

Ania | 2015-09-15
Przeczytana: 14 września 2015

„Dym i lustra” to zbiór 36 opowiadań i wierszy autorstwa Neila Gaimana (a właściwie 37, bo we wstępie od autora znajduje się dodatkowe opowiadanie – Prezent ślubny, które bardzo mi się podobało i szkoda, że nie zostało umieszczone w „oficjalnej części”).
Zebrane w tym zbiorze utwory traktują na różne tematy – m.in. miłości, samotności, wyobcowania, zemście, dorastaniu, walki dobra ze złem, ale są tam i typowo fantastyczne historie. Większość opowiadań została napisana w latach 80 i nie da się nie zauważyć również odniesień do ważnych wówczas społecznych problemów. Wszystkie utwory jednak łączy jedno – niepowtarzalny typowy dla autora klimat. Są to opowieści przedziwne, mroczne, niepokojące, szokujące, niektóre straszne, nawet odpychające, inne skłaniające do refleksji. Żadne jednak nie pozostawia czytelnika obojętnym – wywołują różne emocje. Nie jedna historia ma ukryty lub podwójny sens.

Muszę przyznać, że ten zbiór opowiadań podobał mi się nieco mniej od znakomitych...

Łukaszo | 2016-12-23

Neil Gaiman jest pisarzem nietuzinkowym. W jego zbiorze znajdują się opowiadania lepsze i gorsze, lecz nie można odmówić mu niezwykłego, specyficznego klimatu i aury tajemniczości wylewającej się z strony na stronę. Znajdziemy tu nie tylko opowiadania, ale i krótkie poematy, nowelki czy nawet jedną sestynę (jakkolwiek to brzmi). Niesamowite jest to, że autor nawet z najbardziej banalnego tekstu może zrobić coś magicznego i cudownego. Rzeczywistość przeplata się tu z magią, magia z ludzkim życiem, tworząc dosłowną iluzje. Polecam fanom Gaimana i miłośnikom realizmu magicznego. Nie jest to zbiór wybitny ale jako przerywnik między poważniejszą literaturą nada się w sam raz.

Kurebayashi | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane, Neil Gaiman
Przeczytana: 03 lipca 2018

Zawsze kiedy czytam Gaimana mam wrażenie że niezależnie od tego gdzie jestem, znajduję się w swoim domu, siedzę w najwygodniejszym fotelu świata i po prostu jest mi cudownie...

Te teksty, opowiadania, wiersze, są jedyne w swoim rodzaju i mają niepowtarzalny styl. Uwielbiam nieszablonowe podejście Gaimana do różnych tematów - tych zwyczajnych, codziennych jak i tych ważnych lub znanych bajek, legend, zjawisk.

Historia o Śnieżce już nigdy dla mnie nie będzie taka sama. "Szkło, śnieg i jabłka" to zamykające zbiór opowiadanie i chyba moje ulubione. Gdybym miała wymienić wszystkie teksty ze zbioru, które są warte przeczytania musiałabym przepisać tu cały spis treści.

Polecam.

Irytek_21 | 2014-02-14
Przeczytana: 05 lutego 2014

Książka ta jest zbiorem opowiadań, i jak w każdym zbiorze zdarzają się w nim opowiadania lepsze i gorsze. Jednak nazwisko Gaimana do czegoś zobowiązuje. W całej książce zdarzyły się może dwa, trzy opowiadania w mojej opinii nudne. Cała reszta robi niesamowite wrażenie. Klimat jaki sączy się z jej kart jest powalający i w kilka chwil zdoła oczarować czytelnika. Wiele z nich zmusza do myślenia i sprawia, że długo po skończeniu ich zastanawiamy się nad ich drugim dnem. Jednym zdaniem Baśnie dla dorosłych