Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia

Seria: Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Smoke and Mirrors: Short Fictions and Illusions
norimenai

Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana – jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

źródło opisu: MAG, 2018

źródło okładki: www.mag.com.pl

wiejskifilozof | 2015-03-03

Nie lubię oceniać zbioru opowiadań, bo nie chcę mi się pisać o każdym z osobna.
Mi podobały się opowiadania Uczta, ten o Graalu.
Reszta też dobra, ale te dwa chyba najlepiej opisane.
Dla fanów Gaimana książka obowiązkowa.

Ciacho | 2018-03-07
Przeczytana: 06 marca 2018

''Po drugiej stronie lustra"

Gdybyście mnie zapytali, którą formę literackiej prozy lubię najbardziej i czytam najczęściej to bez najmniejszego wahania odpowiedziałbym, że zdecydowanie jest to powieść. I do tego najlepiej licząca sobie przynajmniej te 400-500 stron, bo jestem tego rodzaju czytelnikiem, który lubi dłużej zagościć w danym świecie czy w historii wykreowanej przez autora. Zdecydowanie rzadziej czytam zbiory opowiadań (chociaż ostatnimi czasy wyraźnie się ta statystyka u mnie poprawiła), a już zupełnie nie trawię wszelkiego rodzaju antologii, bo kompletnie ich nie czuję i szkoda mi na nie czasu. Bardzo trudno jest znaleźć dla mnie nowego autora, który potrafi do mnie dotrzeć krótką formą, a jeszcze gorzej jest znaleźć takiego, który rusza mnie zarówno powieścią, jak i opowiadaniem. Takich mógłbym wymienić na palcach jednej ręki, a i tak zostałby mi jeszcze wolny palec. Czy należy do nich mój ulubiony pisarz, Neil Gaiman? Próbowałem się tego dowiedzieć sięgając po...

anika | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 31 maja 2017

Mając znane nazwisko można publikować wszystkie "śmieci" - taki wysnułam morał z tego zbioru opowiadań. Na 36 opowiadań podobały mi się trzy. Reszta była nieszczególna - nudne wiersze czy opowiadania 1-2 stronicowe, które tak naprawdę są chyba szkicem opowiadań. Do tego część z nich autor już we wstępie opisuje jako opowiadania o seksie. Panie Gaiman, z seksem w swoich utworach, to daj pan sobie spokój, bo użycie pojęć typu "włosy łonowe", "fiut" czy "rżnięcie" nie czyni jeszcze z tekstu opowiadania erotycznego. Jak się nie ma talentu do opisywania takich scen, to się po prostu tego nie robi. Chociaż - jest tu pewien element komizmu - we wstępie autor pisze, że jedno z opowiadań erotycznych powstawało 4 lata, bo tak się wstydził przy pisaniu. Tekst zaś, który powstał może zawstydziłby jakiegoś 10- latka. Mnie natomiast rozśmieszyło to zestawienie samego opowiadania z tym, co autor o nim pisze. Śmiech był to ironiczny.
Zdecydowanie nie polecam!

onika | 2012-07-06

Bardzo dobra książka, nie mogłam się od niej oderwać. A opowiadania "Morderstwa i tajemnice" i "Szkło, śnieg i jabłka" jak dla mnie - mistrzostwo świata.

Ania | 2015-09-15
Przeczytana: 14 września 2015

„Dym i lustra” to zbiór 36 opowiadań i wierszy autorstwa Neila Gaimana (a właściwie 37, bo we wstępie od autora znajduje się dodatkowe opowiadanie – Prezent ślubny, które bardzo mi się podobało i szkoda, że nie zostało umieszczone w „oficjalnej części”).
Zebrane w tym zbiorze utwory traktują na różne tematy – m.in. miłości, samotności, wyobcowania, zemście, dorastaniu, walki dobra ze złem, ale są tam i typowo fantastyczne historie. Większość opowiadań została napisana w latach 80 i nie da się nie zauważyć również odniesień do ważnych wówczas społecznych problemów. Wszystkie utwory jednak łączy jedno – niepowtarzalny typowy dla autora klimat. Są to opowieści przedziwne, mroczne, niepokojące, szokujące, niektóre straszne, nawet odpychające, inne skłaniające do refleksji. Żadne jednak nie pozostawia czytelnika obojętnym – wywołują różne emocje. Nie jedna historia ma ukryty lub podwójny sens.

Muszę przyznać, że ten zbiór opowiadań podobał mi się nieco mniej od znakomitych...

Villiana | 2014-10-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Niektóre historie były świetne, inne średnie, a jeszcze inne w ogóle nie w moim guście. Oceniając całość, myślę, że nie było źle. Moje ulubione: "Trollowy most" i "Zmiany".

Łukaszo | 2016-12-23

Neil Gaiman jest pisarzem nietuzinkowym. W jego zbiorze znajdują się opowiadania lepsze i gorsze, lecz nie można odmówić mu niezwykłego, specyficznego klimatu i aury tajemniczości wylewającej się z strony na stronę. Znajdziemy tu nie tylko opowiadania, ale i krótkie poematy, nowelki czy nawet jedną sestynę (jakkolwiek to brzmi). Niesamowite jest to, że autor nawet z najbardziej banalnego tekstu może zrobić coś magicznego i cudownego. Rzeczywistość przeplata się tu z magią, magia z ludzkim życiem, tworząc dosłowną iluzje. Polecam fanom Gaimana i miłośnikom realizmu magicznego. Nie jest to zbiór wybitny ale jako przerywnik między poważniejszą literaturą nada się w sam raz.

Kurebayashi | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane, Neil Gaiman
Przeczytana: 03 lipca 2018

Zawsze kiedy czytam Gaimana mam wrażenie że niezależnie od tego gdzie jestem, znajduję się w swoim domu, siedzę w najwygodniejszym fotelu świata i po prostu jest mi cudownie...

Te teksty, opowiadania, wiersze, są jedyne w swoim rodzaju i mają niepowtarzalny styl. Uwielbiam nieszablonowe podejście Gaimana do różnych tematów - tych zwyczajnych, codziennych jak i tych ważnych lub znanych bajek, legend, zjawisk.

Historia o Śnieżce już nigdy dla mnie nie będzie taka sama. "Szkło, śnieg i jabłka" to zamykające zbiór opowiadanie i chyba moje ulubione. Gdybym miała wymienić wszystkie teksty ze zbioru, które są warte przeczytania musiałabym przepisać tu cały spis treści.

Polecam.

Irytek_21 | 2014-02-14
Przeczytana: 05 lutego 2014

Książka ta jest zbiorem opowiadań, i jak w każdym zbiorze zdarzają się w nim opowiadania lepsze i gorsze. Jednak nazwisko Gaimana do czegoś zobowiązuje. W całej książce zdarzyły się może dwa, trzy opowiadania w mojej opinii nudne. Cała reszta robi niesamowite wrażenie. Klimat jaki sączy się z jej kart jest powalający i w kilka chwil zdoła oczarować czytelnika. Wiele z nich zmusza do myślenia i sprawia, że długo po skończeniu ich zastanawiamy się nad ich drugim dnem. Jednym zdaniem Baśnie dla dorosłych

[opinia ukazała się także na moim blogu: http://paskudnerecenzje.blogspot.com/ ]

Gdy zobaczyłam nazwisko „Gaiman”, aż przyklasnęłam, pamiętałam go z kilku już pozycji i każda z nich wydawała się być na wysokim poziomie. Bez względu na to, czy była to powieść dla dzieci, czy dla dorosłych. Z drugiej strony jest to zbiór opowiadań, czyli forma, do której zawsze zabieram się jak pies do jeża. Wiadomo, w zbiorach takowych są gorsze i lepsze teksty. Moim skromnym zdaniem również zbiory opowiadań rzadko dają czytelnikowi możliwość przywiązania się do bohatera, jakiegoś swoistego zintegrowania z postacią. O dziwo, przyjemnie się zawiodłam.

Jest to zbiór ponad 30 utworów. Znajdziemy tutaj opowiadania krótsze, dłuższe i wierszowane, o różnej tematyce. Na początku autor napisał bardzo długi wstęp zawierający krótką historię powstania każdego utworu. Jest to ciekawy zabieg, któż nie chciałby wiedzieć, jak powstała opowieść, która go urzekła? Zwłaszcza, gdy w (prawie) każdej historyjce jest...